fbpx
średnia ocena
4.7 / 5

Profilaktyka

Profilaktyka  Toruń 

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Marzysz o zdrowym uśmiechu? Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej! Lepiej przecież zapobiegać, niż leczyć. Regularnie czyść swoje zęby i odbywaj profesjonalną higienizację jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Uchroni Cię to przed wystąpieniem poważniejszych dolegliwości, które mogą wymagać przeprowadzenia bardziej skomplikowanego leczenia w przyszłości.

Jak zadbać o zdrowie zębów?

Organizm człowieka to zespół naczyń połączonych. Drobne więc problemy zdrowotne w jednym miejscu mogą mieć wpływ na inne organy. Właśnie tak jest z zębami – dolegliwości w tym obszarze bywają źródłem innych chorób, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy kłębuszkowego zapalenia nerek. Z tego powodu dentyści stale przypominają o regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej.

Podstawową czynnością, która determinuje zachowanie zdrowych zębów, jest oczywiście szczotkowanie. Powinno ono odbywać się co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Należy pamiętać, że dokładne usunięcie wszystkich pozostałości po jedzeniu opiera się na prawidłowej technice szczotkowania zębów, która polega na wykonywaniu ruchów wymiatających (nie zataczamy kółek). Jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo szczotkujesz zęby, koniecznie odwiedź Dentisticę, gdzie wykwalifikowana higienistka przeprowadzi dla Ciebie pełny instruktaż i nauczy Cię, jak prawidłowo myć zęby – nie jest to wcale takie oczywiste.

Poza szczotkowaniem zębów warto również pamiętać o nitkowaniu oraz korzystaniu z płynów do płukania jamy ustnej. Za ich sprawą usunięcie wszystkich pozostałości po jedzeniu i osadów z przestrzeni międzyzębowych jest skuteczne. Przy wyborze płynów warto dokładnie sprawdzić ich skład. Zrezygnuj z tych produktów, które zawierają alkohol. Może on powodować uszkodzenia mechaniczne, co prowadzi na przykład do pojawienia się aft. Nadmierne i długotrwałe używanie płynu z chlorheksydyną powoduje przebarwienia. Jamę ustną należy płukać przez około 30 sekund. Ważne jest, aby nie pozostawiać płynu w bezruchu – zapobiega to podrażnieniom.

Kolejną, prostą czynnością, którą powinno się wykonywać codziennie, jest nitkowanie. Rozpocząć ją należy od przygotowania około 50-centymetrowego odcinka nici dentystycznej. Następnie nawiń ją na środkowe palce obu dłoni. Pomiędzy nimi pozostaw 5-centymetrowy wolny kawałek nici. Wsuń go w przestrzeń międzyzębową. Nić przesuwaj delikatnie w górę i w dół w taki sposób, aby nie podrażnić dziąsła. Przechodząc do czyszczenia kolejnego zęba, pamiętaj o zawinięciu zużytego fragmentu na palec.

Całość prawidłowego dbania o zęby uzupełnia profesjonalna higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym. Wizytę należy odbywać średnio co 6 miesięcy. Na pełną higienizację w gabinecie składają się skaling, piaskowanie i polerowanie. Przy okazji higienizacji warto również odbyć kontrolę u dentysty celem zweryfikowania stanu zdrowia jamy ustnej. Lekarz może podczas niej rozpoznać wczesne zmiany próchnicowe, a tym samym uniknąć konieczności przeprowadzenia bardziej skomplikowanego leczenia.

Poznaj naszych ekspertów

Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.

DSC 5893a 2 - Profilaktyka

Magdalena Branicka

Higienistka stomatologiczna
Zajmuje się:
skaling, piaskowanie, lakowanie, fluoryzacja oraz wybielanie zębów

Mój zawód to moja pasja. Jestem absolwentką Szkoły Policealnej im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, jako asystentka i higienistka stomatologiczna pracuję już od 15 lat. Moim głównym zadaniem w klinice jest przeprowadzanie czynności profilaktycznych, ponadto asystuję przy zabiegach chirurgicznych i implantologicznych. W swojej pracy cenie profesjonalizm i punktualność. Jestem sumienna, ale i żywiołowa, uwielbiam polskie kino oraz majsterkowanie.

DSC 5809a 2 - Profilaktyka

Anna Wesołowska

Higienistka stomatologiczna
Zajmuje się:
skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie oraz wybielanie zębów

Szkołę Higienistek Stomatologicznych ukończyłam w Niemczech. Tam również przez wiele lat zdobywałam doświadczenie zawodowe, pracując w renomowanej klinice ortodontycznej oraz brałam udział w szkoleniach zawodowych.

Duży nacisk kładę na edukację, a szczególnie wskazywanie poprawnych technik mycia zębów. W pracy bardzo cenię sobie dokładność, a największą satysfakcję sprawiają mi zadowolenie i uśmiech na twarzach Pacjentów.

stomatolog toruń

Erwina Mazerska

Higienistka stomatologiczna
Zajmuje się:
skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie oraz wybielanie zębów

stomatolog toruń

Daria Ulawska

Higienistka stomatologiczna
Zajmuje się:
skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie oraz wybielanie zębów

Profesjonalna higienizacja zębów krok po kroku

1. Niezależnie od powodu pierwszą wizytę w naszej klinice warto rozpocząć od konsultacji. Lekarz porozmawia z Tobą wtedy o wszystkich Twoich oczekiwaniach. W trakcie konsultacji będziesz mógł zadać pytania dotyczące zabiegów, a dentysta chętnie udzieli Ci odpowiedzi. W ten sposób zyskasz komfort psychiczny, ponieważ cały proces nie będzie krył przed Tobą żadnych tajemnic. Podziel się również swoimi wątpliwościami. Tylko wtedy dentysta będzie Ci mógł udzielić koniecznego wsparcia.

2. Następnie wykwalifikowana higienistka przeprowadzi profesjonalną higienizację. Pierwszym zabiegiem jest skaling, który trwa około 30 minut. W jego trakcie wykorzystuje się skaler. Jest to specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki, które wywołują drgania umożliwiające rozbicie kamienia nazębnego. Warto dodać, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny.

3. Kolejnym etapem wizyty higienizacyjnej jest piaskowanie. Podczas niego stosuje się piaskarkę. Urządzenie to pod ciśnieniem wyrzuca mieszankę powietrza, wody oraz specjalnego preparatu czyszczącego zęby. Usuwane są w ten sposób osady i przebarwienia. Dodatkowo substancja czyszcząca dostarcza do zębów niezbędnych minerałów. Umożliwia to odbudowanie zdemineralizowanej powierzchni zębów, przez co są bardziej wytrzymałe.

4. Na koniec wykonywane jest polerowanie powierzchni zębów. W tym celu wykorzystuje się specjalne szczoteczki. Proces ten jest całkowicie bezbolesny. Polerowanie wzmacnia zęby i znacznie spowalnia odkładanie się kamienia nazębnego w przyszłości. Wykonanie gabinetowej higienizacji korzystnie wpływa na zdrowie uzębienia.

Co musisz wiedzieć o kamieniu nazębnym i dlaczego jego usunięcie jest takie ważne?

Kamień nazębny to idealne środowisko do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za liczne choroby, w tym próchnicę. Pamiętaj, że konsekwencją zaniedbań higienizacyjnych może być nawet utrata zębów! Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, jak powstaje kamień nazębny i dlaczego tak ważne jest jego usunięcie.

Po każdym posiłku na zębach odkłada się płytka bakteryjna, która po kilku godzinach zaczyna się mineralizować. Właśnie w ten sposób powstaje kamień nazębny, odpowiedzialny między innymi za rozwój próchnicy, a także ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Może on również odkładać się poniżej linii dziąseł i tym samym doprowadzić do pojawienia się chorób przyzębia. Jedną z nich jest paradontoza, która obok próchnicy, jest najczęstszą przyczyną utraty zębów. Płytkę nazębną możemy usunąć przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznych, natomiast twardego kamienia nazębnego niestety już nie. Tu konieczna jest wizyta higienizacyjna.

Umów się na wizytę

Poznaj atuty:

 • Koszt konsultacji  150 zł
 • Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
 • Poznasz plan i koszty leczenia

  *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane  Zawsze 2 dni przed terminem wizyty, wysyłamy Wam wiadomość sms z prośbą o potwierdzenie wizyty. Prosimy odpisać “T” jeśli ją potwierdzacie lub “N” jeśli nie możecie się zjawić. Potwierdzenie wizyty jeszcze nigdy nie było tak proste!

  DSC 6282a 2 - Profilaktyka

  Regularna higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym to podstawa dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Pamiętaj – profesjonalne zabiegi profilaktyczne są całkowicie bezpieczne. Odwiedź naszą klinikę, gdzie kompleksowo zadbamy o zdrowie Twojego uzębienia. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 530 016 530.

  Przeczytaj najczęstsze pytania Pacjentów dotyczące profilaktyki

  Zaleca się, aby na wizytę higienizacyjną udawać się regularnie, przynajmniej raz na pół roku. Częściej z zabiegów profilaktycznych powinny korzystać osoby palące papierosy, ponieważ są narażone na intensywniejsze odkładanie się kamienia nazębnego.

  Przede wszystkim gabinetowa higienizacja jamy ustnej pozwala usunąć kamień nazębny, który jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za różne choroby. Ponadto zabiegi profilaktyczne wzmacniają uzębienie, przez co można skuteczniej chronić się przed wystąpieniem przykrych dolegliwości

  Najważniejszą czynnością higienizacyjną w domu jest szczotkowanie zębów. Powinno ono odbywać się po każdym posiłku. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową technikę szczotkowania. Czynność tę warto uzupełnić o nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami.

  gabinet dentystyczny w toruniu
  0
  GABINETÓW
  dentysta toruń
  0
  WYLECZONYCH PACJENTÓW
  stomatolog toruń
  0
  LAT DOŚWIADCZENIA
  stomatologia toruń
  0
  OSÓB W ZESPOLE
  stomatolog toruń

  10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz swojego dentystę

  Przeczytaj porady ekspertów

  Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?
  Dentistica Toruń

  Usunięcie zęba czasami jest przykrą koniecznością. Nie zawsze jednak można je przeprowadzić w zwykłym trybie. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko wykwalifikowany chirurg może przeprowadzić je jak należy.   Czym chirurgiczne usuwanie zęba różni się od zwykłego? Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie należy do rzadkich zabiegów, mimo że obecnie traktowane jest jako ostateczność i jeśli nie […]


  Protezy zębowe na implantach
  Dentistica implanty protezy Toruń

  Brak nawet jednego zęba to niemały kłopot, a co dopiero mówić o sytuacji, gdy luki w uzębieniu są większe? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nowoczesna protetyka. Ruchome protezy to rozwiązanie na krótko – po pewnym czasie mogą zacząć sprawiać problemy. Z wielu względów lepszym wyjściem może się okazać proteza mocowana na implantach.   Co […]


  Jak „kobiece sprawy” wpływają na zdrowie jamy ustnej?
  Dentistica hormony profilaktyka Toruń

  Zaburzenia gospodarki hormonalnej mają znaczny wpływ zarówno u mężczyzn, jak i kobiet na zdrowie jamy ustnej oraz bywają powodem niebezpiecznych schorzeń, dotykających głównie błon śluzowych lub dziąseł.       Tabletki antykoncepcyjne – częsty powód grzybicy jamy ustnej Panie przyjmujące farmakologiczne środki antykoncepcyjne często skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości niewiadomego pochodzenia. Jedną z nich są […]


  © Wszelkie prawa zastrzeżone

  Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę