średnia ocena
4.7 / 5

Ortodoncja

Ortodoncja  Toruń 

ortodonta toruń

Niezadowalający wygląd uśmiechu z powodu krzywych zębów to dla wielu Pacjentów poważny problem. Jednak estetyka to bardzo często tylko czubek góry lodowej. Starcie zębów, migrenowe bóle głowy czy uczucie sztywności mięśni to jedynie kilka konsekwencji, do jakich prowadzą wady zgryzu. Można jednak ich uniknąć, podejmując skuteczne leczenie ortodontyczne, które pozwala przywrócić zęby do optymalnego położenia, co tym samym korzystnie wpływa na wiele aspektów życia.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ortodoncji

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Podstawową metodą wykorzystywaną w terapii są aparaty ortodontyczne. Ich działanie polega na wywieraniu odpowiednich sił na uzębienie, co pozwala uzyskać optymalne warunki w jamie ustnej. Ostatecznym efektem są proste zęby, co korzystnie wpływa na wygląd całego uśmiechu, ale przede wszystkim sprawia, że życie staje się przyjemniejsze i łatwiejsze! Po zakończonej terapii można zapomnieć o trudnościach z czyszczeniem uzębienia, a wielu Pacjentów uwolnionych zostaje od nawracających bólów głowy czy uczucia sztywności mięśni szyi.

W Dentistice stawiamy na sprawdzone i innowacyjne rozwiązania, które zapewniają komfort podczas leczenia oraz wysoką skuteczność. Jedną z takich metod stosowanych w naszej klinice są niewidoczne nakładki Invisalign. Pozwalają one przywrócić zęby do ich optymalnego położenia, zachowując jednocześnie dyskrecję w trakcie trwania leczenia. Dodatkową zaletą aparatu Invisalign poza dyskrecją (wykonany jest z przezroczystego materiału) jest wygoda (można go ściągać na czas jedzenia i mycia zębów). Z tego właśnie powodu jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez Pacjentów, szczególnie osoby, które prowadzą aktywny tryb życia.

Standardową metodą leczenia ortodontycznego w naszej klinice są aparaty stałe – metalowe i kosmetyczne. Jest to rozwiązanie, które skutecznie pozwala pozbyć się problemu krzywych zębów niezależnie od wieku. 30, 40 czy 50 lat – dla sukcesu leczenia ortodontycznego w Dentistice nie ma to większego znaczenia!

Nie zapominamy również o problemach ortodontycznych występujących u dzieci. W takich sytuacjach korzystamy często z ruchomych aparatów. Świetnie sprawdzają się w przypadku, kiedy dziecko posiada jeszcze zęby mleczne. Można dzięki temu poprawić wzajemne relacje szczęki i żuchwy oraz poszerzyć łuki zębowe. Wczesne podjęcie leczenia to najlepszy sposób na zapobiegnięcie pojawienia się wielu poważnych konsekwencji w przyszłości.

Rodzaje wad ortodontycznych i metody ich leczenia

 • Tyłozgryz – jest to najczęściej występujący rodzaj wad zgryzu. Polega na nadmiernym przesunięciu dolnego łuku zębowego względem górnego. Z jednej strony niekorzystnie wpływa to na wygląd twarzy, zniekształcając jej rysy i sprawiając, że kąciki ust są opadnięte. Z drugiej – może powodować wady wymowy. W takiej sytuacji artykulacja głosek s, z, c, dz zbliża się do ś, ź, ć, dź. Do leczenia tyłozgryzu najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne (stałe aparaty lub niewidoczne nakładki Invisalign, a w przypadku dzieci aparaty ruchome), których zadaniem jest przywrócenie odpowiedniej relacji dolnego łuku zębowego do górnego. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji, czyli usunięcia konkretnych zębów. O tym decyduje lekarz podczas tworzenia indywidualnego planu leczenia dla Pacjenta.

 • Przodozgryz – można powiedzieć, że jest to wada odwrotna do tyłozgryzu, ponieważ polega na wysunięciu dolnego łuku zębowego względem górnego. Powoduje to nie tylko pogorszenie artykulacji niektórych głosek, ale również negatywnie wpływa na wygląd twarzy. Rozwiązaniem w tym wypadku może być zastosowanie odpowiednich aparatów, które lekarz dobierze po rozpoznaniu warunków w jamie ustnej.

 • Zgryz głęboki – polega na tym, że zęby górne zakrywają nadmiernie (około 2/3 wysokości) uzębienie w żuchwie. Konsekwencją tej wady zgryzu może być błędna artykulacja niektórych głosek. Najpoważniejszym jednak problemem w tym przypadku jest nadmierne ścieranie się zębów. Ponadto zgryz głęboki zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Z tych właśnie powodów konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego, które może polegać na zastosowaniu aparatu.

 • Zgryz krzyżowy – polega na zachodzeniu zębów dolnych na uzębienie górne w niektórych odcinkach lub w całym łuku. Problem ten występuje w przypadku, gdy szczęka jest za wąska w stosunku do żuchwy. Konsekwencją tej wady mogą być: błędna artykulacja głosek, zwiększona podatność na rozwój próchnicy, ukruszenia zębów czy uszkodzenia błony śluzowej wargi. U dzieci w takiej sytuacji często świetnie sprawdzą się ruchome aparaty ortodontyczne, natomiast u dorosłych niekiedy konieczne może być wykonanie dodatkowe zabiegu chirurgicznego, co pozwala uzyskać odpowiednie ułożenie szczęki do żuchwy.

 • Zgryz przewieszony – występuje w przypadku, gdy szczęka jest zbyt szeroka w stosunku do żuchwy, co powoduje, że górne boczne zęby całkowicie zakrywają dolne boczne zęby. U dzieci oraz u osób dorosłych konieczne jest wtedy zastosowanie aparatu ortodontycznego.

 • Zgryz otwarty – jest to poważna wada zgryzu, która polega na tym, że zęby ze szczęki nie stykają się w ogóle z uzębieniem w żuchwie w odcinku przednim. Powstaje w ten sposób prześwit utrudniający, a czasem nawet uniemożliwiający, poprawne przeżuwanie pokarmów. Ponadto niemożliwy staje się w takiej sytuacji poprawne wypowiedzenie niektórych głosek, przede wszystkim takich jak t, d, s, z, dz, c, n czy ł. Zgryz otwarty negatywnie wpływa również na wygląd twarzy, powodując jej wydłużenie. Warto także wspomnieć, że wada ta może być odpowiedzialna za niedorozwój szczęki i obniżenie napięcia mięśni żujących, warg oraz języka. Przy zgryzie otwartym najczęściej konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, a następnie zastosowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego.

 • Stłoczenia – powstają, gdy zęby mają zbyt małą ilość miejsca w zębodole. Powoduje to, że wyrastają one obrócone lub pod niewłaściwym kątem, powodując efekt, który często określany jest jako „krzywe zęby”. Rozwiązaniem może być zastosowanie aparatu ortodontycznego, przez co rozbudowany zostanie łuk zębowy. Przy poważniejszych wadach konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji, czyli zabiegu usunięcia niektórych zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Tradycyjne aparaty metalowe, ruchome (wyjmowane)

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla najmłodszych Pacjentów wykorzystywane do korekcji wad zgryzu. Zastosowanie ruchomych aparatów ortodontycznych na wczesnym etapie życia dziecka pozwala zapobiec rozwojowi poważniejszych wad zgryzu, a w konsekwencji konieczności przeprowadzania bardziej złożonego i kosztownego leczenia w przyszłości. Stosowane przez nas metody pozwalają uzyskać odpowiednią ilość miejsca w jamie ustnej, przez co uzębienie ma zapewnione wystarczającą przestrzeń.

Na konieczność zastosowania ruchomego aparatu u dzieci mogą wskazywać następujące objawy:

 • problemy z artykulacją niektórych głosek, które nie powinny występować w danym wieku,
 • częste oddychanie przez usta,
 • stłoczenie uzębienia lub występowanie szpar między zębami,
 • przedwczesne wypadnięcie zębów mlecznych, co może skutkować wystąpieniem nieprawidłowości w obrębie zgryzu,
 • wysunięta lub cofnięta broda, a także asymetryczne rysy twarzy.

Ruchome aparaty można bez problemu wyjmować z ust w różnych sytuacjach, np. podczas jedzenia, picia czy mycia zębów. Z tego powodu ważne jest, aby rodzice szczególnie czuwali nad całą terapią. Systematyczność w noszeniu aparatu przez dziecko oraz stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala uzyskać odpowiednie efekty leczenia. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, podczas których ekspert oceni przebieg terapii.

Tradycyjne aparaty metalowe, stałe (niewyjmowane)

 

Jest to standardowe rozwiązanie stosowane w przypadku leczenia ortodontycznego. Aparaty te zbudowane są z zamków, łuków, pierścieni, czyli elementów kotwiczących, oraz ligatur – gumek, których kolor można dopasować do swoich preferencji. Konstrukcja taka powoduje, że wytwarzane są odpowiednie siły na zęby. Pozwala to przywrócić uzębienie do ich optymalnego położenia. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, konieczne jest regularne udawanie się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz kontroluje przebieg leczenia oraz reguluje aparat w taki sposób, żeby jego działanie było jak najbardziej efektywne. Cała terapia z zastosowaniem tego rozwiązania najczęściej trwa około 2 lat. Warto jednak pamiętać, że czas ten może się różnić, ponieważ uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań.

Niewidoczne nakładki Invisalign

 

Nowoczesne leczenie ortodontyczne wcale nie musi wiązać się z noszeniem tradycyjnego aparatu. Alternatywą dla niego są niewidoczne nakładki Invisalign. Jest to wyjątkowe rozwiązanie opracowane w Stanach Zjednoczonych. Pacjenci są zgodni: główną zaletą tego rozwiązania jest dyskrecja. Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest za sprawą zastosowania specjalnego, przezroczystego materiału. Jak się więc okazuje, aparat jest praktycznie niewidoczny nawet dla najbliższego otoczenia. Dla wielu osób jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala poczuć im się komfortowo w trakcie wykonywania wielu codziennych czynności.

Aparat Invisalign pozwala także odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Dzieje się tak, ponieważ nakładki można ściągnąć w dowolnym momencie, przez co bez większych trudności dociera się do wszelkich przestrzeni międzyzębowych. Jak się więc okazuje, codzienne czynności profilaktyczne przy zastosowaniu aparatu Invisalign niczym nie różnią się od tych wykonywanych przed przystąpieniem do leczenia. Wszystko to sprawia, że jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez naszych Pacjentów.

Leczenie tą metodą jest w pełni bezpieczne oraz skuteczne, o czym świadczy ponad 8 milionów zadowolonych Pacjentów na całym świecie. Rozwiązanie to pozwala przywrócić optymalne ułożenie zębów z zachowaniem najwyższego komfortu w trakcie trwania terapii. W Dentistice za przebieg terapii z wykorzystaniem niewidocznych nakładek Invisalign odpowiada nasz wykwalifikowany i doświadczony zespół.

Aparaty lingwalne

 

Jest to całkowicie niewidoczny rodzaj aparatów ortodontycznych. Są to konstrukcje stałe, które podobnie jak ich klasyczne odpowiedniki mocuje się na zębach przy pomocy specjalnego cementu. Różnica natomiast polega na ich umiejscowieniu – przytwierdzane są do zębów od strony języka. Pewne funkcjonalne kłopoty mogą się pojawić jedynie w trakcie pierwszych kilku dni noszenia i wynikają przede wszystkim z nieprzyzwyczajenia do aparatu. Aparaty lingwalne są ściśle spersonalizowane i wykonuje się je na zamówienie, toteż trzeba się liczyć z pewnym czasem oczekiwania (zwykle około 3 tygodni). Za ich pomocą możliwe jest korygowanie każdego rodzaju wad zgryzu. Ważną zaletą, szczególnie dla Pacjentów w młodym wieku, jest małe ryzyko pojawienia się nieestetycznych odwapnień, a jeśli się pojawią, są całkowicie niewidoczne (od strony języka).

Poznaj naszych ekspertów

Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.

DSC 5833a e1550436552970 - Ortodoncja

Lek. dent. Izabela Czołgosz

Specjalista ortodoncji
Zajmuje się:
ortodoncja

W 2011 roku ukończyłam Akademię Medyczną w Gdańsku. Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracowałam w tym mieście, świadcząc usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od samego początku moim głównym zainteresowaniem było leczenie dzieci i dorosłych cierpiących na wady zgryzu. Przez kolejne lata szkoliłam się w zakresie ortodoncji na wielu kursach w Polsce i za granicą.


W 2017 roku pomyślnie ukończyłam 3-letni program specjalizacyjny z dziedziny ortodoncji na Uniwersytecie Aarhus w Danii. 

DSC 5787a 2 768x1152 1 - Ortodoncja

Lek. dent. Małgorzata Sowińska

Zajmuje się: ortodoncja, stomatologia zachowawcza i dziecięca, stomatologia estetyczna

Ukończyłam Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, na kierunku Lekarsko-dentystycznym. Stomatologiem jestem z zamiłowania, a moja największą pasja to ortodoncja – od początku swojej drogi zawodowej kształcę się w tym kierunku. Ukończyłam trzymiesięczny kurs ortodontyczny na Uniwersytecie w Aarhus w Danii (International Short Term Course in Orthodontics). W klinice Dentistica leczenie ortodontyczne prowadzę pod okiem specjalistki ortodoncji – doktor Izabeli Czołgosz. Na co dzień zajmuję się także stomatologią zachowawczą oraz dziecięcą.

DSC 5809a 2 - Ortodoncja

Anna Wesołowska

Higienistka stomatologiczna
Zajmuje się:
skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie oraz wybielanie zębów

Szkołę Higienistek Stomatologicznych ukończyłam w Niemczech. Tam również przez wiele lat zdobywałam doświadczenie zawodowe, pracując w renomowanej klinice ortodontycznej oraz brałam udział w szkoleniach zawodowych.

Duży nacisk kładę na edukację, a szczególnie wskazywanie poprawnych technik mycia zębów. W pracy bardzo cenię sobie dokładność, a największą satysfakcję sprawiają mi zadowolenie i uśmiech na twarzach Pacjentów.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

1. W Dentistice każde leczenie rozpoczynamy od wizyty konsultacyjnej. W jej trakcie przeprowadzimy z Tobą wywiad. Ekspert oceni stan zdrowia jamy ustnej, wykorzystując w tym celu np. zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne, a w razie konieczności wykona tomografię komputerową. Wszystkie te badania można wykonać na miejscu, w naszym prywatnym centrum diagnostycznym. Na tej podstawie zostanie określona wada zgryzu, z jaką się borykasz.

2. Kolejnym krokiem jest przedstawienie planu leczenia uwzględniającego alternatywy, a także kosztorysu. Następnie po przeprowadzeniu odpowiedniej higienizacji i ewentualnych zabiegów przygotowawczych (np. ekstrakcja) następuje zamocowanie aparatu do zębów. Wtedy również lekarz ustali z Tobą terminy kolejnych wizyt kontrolnych.

3. Przywrócenie optymalnego położenia zębów trwa zazwyczaj około 2 lat. W ciągu całej terapii należy pamiętać o regularnym uczęszczaniu na wizyty kontrolne. Podczas nich lekarz ocenia postęp leczenia i dokonuje wszystkich koniecznych korekt, których celem jest uzyskanie najlepszego efektu, a higienistka oczyści zęby, co jest szczególnie ważne przy aparatach klejonych na stałe.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Dla wielu Pacjentów niezwykle ważną korzyścią wynikającą z leczenia ortodontycznego jest przywrócenie uzębienia do jego optymalnego położenia. Po zakończonej terapii problem krzywych zębów odchodzi w zapomnienie! Odzyskać można w ten sposób pewność siebie i zacząć znowu cieszyć się każdym dniem. Uśmiech w końcu nie będzie schodził z Twojej twarzy!

Poprawa estetyki to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Jak się okazuje, przeprowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całej jamy ustnej. Oznacza to, że wykonywanie prostych czynności, takich jak żucie pokarmów, przestaje być problemem. Odpowiednie rozdrobnienie pożywienia jest istotne, ponieważ pozwala uchronić się przed nadmiernym obciążeniem układu trawiennego, co może niekorzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia. Dlatego również z tego powodu warto zdecydować się na skuteczne i kompleksowe leczenie ortodontyczne.

Wady zgryzu mogą powodować nierównomierne rozkładanie się sił żucia w jamie ustnej, co z kolei w wielu przypadkach powoduje nadmierne ścieranie się uzębienia, a nawet jego kruszenie. Koniecznością okazać się może potrzeba zrekonstruowania utraconych fragmentów w przyszłości. Tym poważnym konsekwencjom można jednak skutecznie zapobiec, podejmując leczenie ortodontyczne. To właśnie ono może przyczynić się do tego, że przez długie lata zachowasz zdrowe i mocne zęby.

Wady ortodontyczne mogą przyczyniać się również do znacznych napięć mięśni szyi czy nawracających, migrenowych bólów głowy. Po przeprowadzeniu leczenia, w niepamięć odejdzie uczucie sztywności karku albo dokuczliwy ból, przez co znowu będziesz mógł cieszyć się każdym dniem

Warto również pamiętać, że jedną z zalet leczenia ortodontycznego może być poprawa higieny jamy ustnej. Jak to możliwe? Krzywe zęby w wielu przypadkach uniemożliwiają dotarcie szczoteczką do wszystkich przestrzeni. Konsekwencje są oczywiste: pojawienie się lub rozwój próchnicy czy chorób przyzębia. Rozwiązaniem tego problemu może być przeprowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego. Za jego sprawą zęby przywracane są do optymalnego położenia, przez co znacznie łatwiej zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, wykorzystując szczoteczkę czy nić dentystyczną w trakcie codziennych, domowych zabiegów profilaktycznych. Jak się więc okazuje, leczenie ortodontyczne korzystnie wpływa na wiele aspektów życia, w tym na zdrowie całego organizmu.

Umów się na wizytę

Poznaj atuty:

 • Koszt konsultacji  150 zł
 • Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
 • Poznasz plan i koszty leczenia

  *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane  DSC 6282a 2 - Ortodoncja

  Kompleksowa diagnostyka

  W Dentstice jesteśmy przekonani, że początkiem sukcesu każdego leczenia jest szczegółowa i kompleksowa diagnostyka, na podstawie której przygotowuje się dokładny plan terapii. Z tego powodu nasza klinika została wyposażona w innowacyjne urządzenia do badania, takie jak tomograf komputerowy, pantomograf z cefalostatem czy radiowizjografia cyfrowa. Są to technologie, bez których wręcz niemożliwe jest prowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego. Przeprowadzenie badań w naszym prywatnym centrum diagnostycznym pozwala prawidłowo ocenić stan zdrowia jamy ustnej, dzięki czemu ekspert może dobrać odpowiednie metody leczenia, a także przygotować precyzyjny plan terapii.

  Świetnie zdajemy sobie sprawę, że obecnie czas jest na wagę złota. Dlatego możliwość wykonania wszystkich badań w jednym miejscu to ogromna zaleta! W ten sposób możesz znacznie zaoszczędzić swój czas. Warto pamiętać, że dla wielu osób takie rozwiązanie jest komfortowe, ponieważ niwelowany jest stres z koniecznością udania się do nowego, wcześniej nieznanego miejsca.

  Zespół ekspertów

  Dentisticę tworzą doświadczeni eksperci specjalizujący się w różnych dziedzinach stomatologii. Ich ścisła współpraca na każdym etapie leczenia sprawia, że możliwe jest prawidłowe rozpoznanie źródła problemu, przygotowanie odpowiednich metod leczenia, a także skuteczne przeprowadzenie całej terapii. Do dyspozycji naszego zespołu są nowoczesne technologie oraz prywatne centrum diagnostyczne, które wyposażone zostało w innowacyjne urządzenia. Wszystko to zapewnia komfort Pacjenta podczas leczenia, bezpieczeństwo oraz efektywność działań. O skuteczności stosowanych przez nas rozwiązań świadczy ponad 7500 Pacjentów, którzy opuścili mury naszej kliniki z pięknym uśmiechem.

  Protezy zębowe Toruń

  Umów się na konsultację!

  Krzywe zęby nie pozwalają Ci spokojnie spać? Pragniesz odmienić swoje życie? Koniecznie zdecyduj się na kompleksowe leczenie ortodontyczne w Dentistice. Przywrócimy optymalne położenie zębów, a tym samym poprawimy jakość Twojego życia. Nie zwlekaj dłużej i złap za słuchawkę. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 530 016 530.

  Przeczytaj najczęstsze pytania Pacjentów dotyczące leczenia ortodontycznego

  Na terapię ortodontyczną można zdecydować się niezależnie od wieku. Leczenie te skutecznie przeprowadza się również u osób mających 30, 40 czy 50 lat.

  Przyjmuje się, że leczenie ortodontyczne trwa średnio 2 lata. W przypadku zastosowania niewidocznych nakładek czas ten może być skrócony nawet o kilka miesięcy.

  Zastosowanie aparatu mocowanego na stałe może wywoływać lekki dyskomfort przez kilka dnia po jego założeniu. Taki problem nie pojawia się w przypadku wykorzystania niewidocznego aparatu Invisalign.

  gabinet dentystyczny w toruniu
  0
  GABINETÓW
  dentysta toruń
  0
  WYLECZONYCH PACJENTÓW
  stomatolog toruń
  0
  LAT DOŚWIADCZENIA
  stomatologia toruń
  0
  OSÓB W ZESPOLE
  stomatolog toruń

  10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz swojego dentystę

  Projekty unijne

  © Wszelkie prawa zastrzeżone

  Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę