średnia ocena
4.7 / 5

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?


Uczulenie na protezę zębową - czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.

 
 

Objawy uczulenia na protezę zębową

 • Zaczerwienienie skóry w miejscu kontaktu z protezą.
 • Pieczenie i swędzenie w obszarze, gdzie proteza styka się z tkanką.
 • Ból lub dyskomfort wokół obszaru protezy.
 • Wysypka lub pokrzywka na skórze wokół jamy ustnej.
 • Pękanie, łuszczenie się lub obrzęk skóry wokół obszaru protezy.

Warto pamiętać, że objawy te mogą występować pojedynczo lub w kombinacji, w zależności od indywidualnych cech Pacjenta oraz stopnia uczulenia na konkretne składniki protezy zębowej.

 
 

Które protezy mogą wywołać reakcję alergiczną?

Uczulenie tkanek miękkich w jamie ustnej może występować w przypadku zastosowania tradycyjnych protez ruchomych wykonanych z akrylu oraz metalowych elementów mocujących. Mimo, że są to powszechnie stosowane materiały w gabinetach stomatologicznych, to nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. W przypadku montażu protezy należy uważnie obserwować błonę śluzową jamy ustnej, ponieważ elementy zapewniające stabilność protezy ściśle do nich przylegają i tym samym mogą wywołać niepożądaną reakcję organizmu.
 

Uczulenie na protezę zębową - czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

 
 

Materiały bezpieczne dla alergików

Podczas pierwszej konsultacji dotyczącej leczenia protetycznego, istotne jest przekazanie stomatologowi informacji na temat wszelkich alergii oraz przyjmowanych leków. Dzięki temu możliwa będzie szybsza diagnostyka oraz łatwiejsze stanie się dopasowanie protezy do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Pacjenta. Na podstawie zebranych informacji można zaproponować zastosowanie materiałów obojętnych dla organizmu takich jak nylon, acetal czy acron, porcelana lub cyrkon. Protezy wykonane z tych materiałów są projektowane tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uczuleń, które mogą prowadzić do nadwrażliwości dziąseł lub błon śluzowych w jamie ustnej.

 
 

Protezy na implantach a reakcja alergiczna

W przypadku protez na implantach mówimy zawsze o biokompatybilności materiałów, które są stosowane do ich wytworzenia. Zazwyczaj używa się tytanu lub jego stopu zawierającego cyrkon, co maksymalizuje szanse integracji implantów z kością. Ten proces przywraca naturalną harmonię w jamie ustnej. Protezy oparte na implantach zazwyczaj są w całości wykonane z porcelany lub cyrkonu licowanego porcelaną. Obie te substancje są neutralne dla organizmu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i zapewnia użytkownikowi komfort. Tym samym osoby, które cierpią na alergie, powinny zainteresować się właśnie tym rozwiązaniem, które może być dla nich najbezpieczniejszą opcją.

 
 

Dowiedz się więcej

Masz stwierdzoną alergię lub boisz się, że możesz być nią obciążony? Jednocześnie potrzebujesz protezy, by Twój uśmiech odzyskał estetyczny wygląd? Nie obawiaj się. W naszym gabinecie pracują doświadczeni lekarze, którzy pomogą Ci w doborze właściwego rozwiązania. Na wizytę konsultacyjną możesz zapisać się do nas telefonicznie +48 530 016 530 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który znajdziesz na stronie.Przeczytaj porady ekspertów

Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

  *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

  Zadzwoń:
  +48 530 016 530