średnia ocena
4.7 / 5

Bonding – jak zmienia wygląd uśmiechu?


stomatolog Toruń
bonding Dentistica stomatologia estetyczna Toruń

Chcesz odmienić swój uśmiech na lepsze? Stomatologia estetyczna zna różne sposoby, które pozwalają osiągnąć ten cel. Jedną z takich metod jest bonding.

 
 
 

Czym jest bonding?

Bonding to metoda korekcji estetycznej uzębienia, która polega na pokryciu przedniej powierzchni zębów materiałem kompozytowym bazującym na naturalnej żywicy. Zjawisko adhezji, czyli wzajemnego przylegania warstw różnych materiałów dzięki oddziaływaniom międzycząsteczkowym, sprawia, że utrzymuje się on na zębach.

Bonding umożliwia skorygowanie zarówno kształtu jak i koloru zębów. Z jego pomocą można między innymi nadbudować drobne ukruszenia, zamaskować przebarwienia, wyrównać symetrię łuku zębowego oraz zmniejszyć odstępy między zębami, co przydaje się zwłaszcza w przypadku diastemy.

 
 

dentysta Toruń
 
 

Jak przeprowadza się bonding?

Na początek trzeba sprawdzić stan zębów, żeby ocenić, czy kwalifikują się one do bondingu i starannie zaplanować odbudowę. Bonding powinno się wykonywać jedynie na zdrowych zębach, toteż jeśli lekarz stwierdzi obecność próchnicy, kieruje Pacjenta na leczenie. Dopiero po wyleczeniu wszystkich zębów, które tego potrzebują, można przystąpić do dalszej procedury, czyli przygotowania ich powierzchni.

Do bondingu nie szlifuje się zębów, ale ich powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona poprzez higienizację oraz wytrawiona kwasem o łagodnym działaniu. Następnie nakłada się na nią warstwę żywicy kompozytowej, a na nią właściwy kompozyt. Kładzie się go warstwami, każdą z nich modelując w taki sposób, by gotowa odbudowa wyglądała jak najbardziej estetycznie, a przy tym również naturalnie.

Kolejnym krokiem jest naświetlenie materiału kompozytowego. Światło specjalnej lampy stomatologicznej nadaje odbudowie potrzebną twardość, dzięki czemu staje się ona funkcjonalna i odporna na uszkodzenia. Na koniec poddaje się ją polerowaniu, nadając jej gładkość i połysk.

 
 

Czy warto zdecydować się na bonding?

Bonding to metoda estetycznej korekcji uśmiechu, która ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Jeśli chodzi o minusy, to przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że bonding sprawdza się dobrze jedynie w przypadku niewielkich niedoskonałości estetycznych. Nie pomoże na przykład w sytuacji, gdy pogorszenie wyglądu uśmiechu wynika ze znacznej wady zgryzu. Bonding nie zastąpi leczenia.

Trzeba też zaznaczyć, że efekty bondingu nie są wieczne. Potrafi on utrzymać nienaganną estetykę przez około pięć lat. Po upływie tego czasu może już się wykruszać i ulegać przebarwieniom – wówczas wskazane jest powtórzenie zabiegu.

A jakie są plusy bondingu? To skuteczna metoda poprawy wyglądu zębów, która jest nie tylko tańsza od metod alternatywnych, ale także znacznie mniej inwazyjna, nie wymagająca dużych ingerencji w strukturę zęba. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych, przed bondingiem nie szlifuje się zębów.

Bonding wykonuje się bezpośrednio na zębach, cały zabieg przeprowadza się zwykle w ciągu zaledwie jednej wizyty w gabinecie.

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bondingu i innych metodach poprawy estetyki uzębienia, odwiedź Dentisticę. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530