fbpx
średnia ocena
4.7 / 5

Chirurgiczne usuwanie ósemek – podstawowe informacje


DSC 6456a - Chirurgiczne usuwanie ósemek – podstawowe informacje
chirurgia Dentistica ósemki Toruń

Zęby mądrości są popularnym atawizmem – przykładem narządów szczątkowych, które są charakterystyczne dla przodków danego gatunku, jednak czasami pojawiają się u obecnego pokolenia. Ich wyrzynaniu towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uporczywy ból czy obrzęk policzka. Sytuacja wymaga wówczas przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu ekstrakcji, wykonywanego przez doświadczonego eksperta dbającego o wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczność procedury. Co należy wiedzieć na ten temat? Przedstawimy najważniejsze informacje! 

 

 

Czym są zęby mądrości?

Jak wspominaliśmy, zęby mądrości (określane jako trzecie zęby trzonowe – ósemki) to jeden z utraconych narządów szczątkowych, którym dysponowali nasi przodkowie. Służyły one przede wszystkim rozdrabnianiu pokarmów pozyskiwanych z runa leśnego – nasion, korzonków czy roślin. W trakcie ewolucji ósemki utraciły swoją pierwotną funkcję, przez co ich pojawienie się może doprowadzić do wielu problemów. Zauważmy, że zęby mądrości nie występują u każdego, ich wyrzynanie zaś ma miejsce przeważnie między 21. a 40. rokiem życia (chociaż w odosobnionych przypadkach może to mieć miejsce wcześniej lub później).

 

 

Powody usuwania ósemek

Usuwanie ósemek motywowane jest przede wszystkim przez ich kłopotliwe położenie. Umiejscowione są bowiem w trudno dostępnej przestrzeni na końcu łuku zębowego, co utrudnia manewrowanie szczoteczką i powoduje mocne nawarstwianie płytki nazębnej czy kamienia nazębnego. Wtedy całkowicie wyrżnięty ząb mądrości ulega próchnicy oraz stanowi duże zagrożenie dla jamy ustnej, dlatego dentysta przeprowadza zabieg ekstrakcji ósemki.

 

Równie ważną przyczynę usuwania ósemek stanowi ich niecałkowite wyrżnięcie. Tutaj mamy dwie możliwości: ząb mądrości jest częściowo zakryty przez dziąsła lub całkowicie. Taki stan rzeczy tworzy konieczność interwencji eksperta, przeprowadzającego chirurgiczne usuwanie ósemek. To popularny zabieg, podczas którego stomatolog zachowuje wyjątkowe standardy bezpieczeństwa, przeprowadzając wcześniej dokładną diagnostykę.

 

Zauważmy, że ósemki mają tendencję do wyrastania pod niewłaściwym kątem oraz zajmują miejsce w łuku zębowym. Efektem będą problemy z okluzją, które doprowadzą do stłoczenia pozostałego uzębienia stałego i zaburzeniu funkcjonalności jamy ustnej. Sytuacja wymagała będzie wdrożenia kompleksowego leczenia, dlatego też zauważając jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o wyrzynaniu się zębów mądrości, należy jak najprędzej skonsultować się ze stomatologiem.

 

 

Objawy wyrzynających się zębów mądrości:

  • Przeszywający ból;
  • obrzęk policzka lub w okolicach szczęki;
  • nieprzyjemny posmak w ustach;
  • krwawienie dziąseł w tylnej części jamy ustnej;
  • w niektórych przypadkach ósemki powodują bóle głowy;

 

 

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Chirurgiczne usunięcie ósemki składa się z kilku etapów, a pierwszy z nich stanowi dokładna konsultacja. Podczas niej ekspert przeprowadza wywiad medyczny oraz diagnostykę, określając dzięki temu możliwości i dopasowując odpowiednie rozwiązanie. Odpowiednie zaplanowanie zabiegu minimalizuje ryzyko niechcianych powikłań, zapewniając jednocześnie Pacjentowi pełne bezpieczeństwo.

 

Usunięcie zębów mądrości ma następujący przebieg:

 

  1. Stomatolog dokładnie znieczula pole zabiegowe.
  2. Następnym krokiem jest właściwa ekstrakcja: jeżeli ząb jest całkowicie wyrżnięty, czasami wystarczy jego wyjęcie z zębodołu przy pomocy specjalnych narzędzi. Jeśli zaś ząb mądrości jest częściowo lub całkowicie zakryty przez dziąsło, musi zostać nacięte, co zapewni odpowiedni dostęp do ósemki. Po jej usunięciu ekspert zakłada szwy na powstałą tym sposobem ranę (o ile będą konieczne).
  3. Lekarz przekazuje Pacjentowi dokładne zalecenia odnośnie do używek (np. palenia papierosów) oraz spożywanych produktów – twardych, które mogłyby podrażnić gojące się tkanki.
  4. Następuje okres gojenia, trwający najczęściej do 10 dni.
  5. Podczas ostatniej wizyty stomatolog weryfikuje stan jamy ustnej oraz zdejmuje szwy.

 

Umów się na wizytę!

Usuwanie ósemek jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgii stomatologicznej. W naszej klinice zajmuje się tym doświadczeni eksperci, wspomagający się nowoczesną technologią oraz aparaturą diagnostyczną. Jeżeli i Ty masz problem z zębami mądrości, umów się na wizytę! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu

Pomożemy Tobie i Twojej rodzinie

Dzisiejsze czasy wymuszają na naszym życiu pewną dynamikę i intensywność. Wkraczając w zawieruchę codzienności, często nie jesteśmy w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na sprawy, które mają niezwykle istotne znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Konsekwencją tego jest powolne zaniedbywanie zdrowia swojego i naszych bliskich.   Dlatego właśnie stworzyliśmy miejsce, w którym zebraliśmy specjalistów z każdej […]


Wpływ diety na zęby
Dentistica dieta profilaktyka Toruń

Piękny uśmiech jest obecnie niezwykle istotny, zarówno w sferze towarzyskiej, jak również zawodowej. Wiele osób dokłada wszelkich starań, aby zachować jamę ustną w dobrej kondycji, jednak mimo to pewne problemy tak czy tak się pojawiają. Źródło kłopotu bywa trudne do odnalezienia i często jest całkowicie niezwiązane z uzębieniem – przykład stanowi nieodpowiednia dieta, która znacząco […]


Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?
Dentistica Toruń

Usunięcie zęba czasami jest przykrą koniecznością. Nie zawsze jednak można je przeprowadzić w zwykłym trybie. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko wykwalifikowany chirurg może przeprowadzić je jak należy.   Czym chirurgiczne usuwanie zęba różni się od zwykłego? Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie należy do rzadkich zabiegów, mimo że obecnie traktowane jest jako ostateczność i jeśli nie […]


Przeczytaj porady ekspertów

Bonding czy licówki – co wybrać?
bonding Dentistica licówki Toruń

Licówki i bonding to dwa sposoby, dzięki którym można dokonać estetycznej korekty uśmiechu. Czym różnią się te metody i która z nich jest lepszym wyborem?     Bonding – co to takiego?   Bonding to metoda, która pozwala skorygować zęby pod względem estetycznym, wykorzystując do tego celu kompozyt – ten sam materiał stomatologiczny, z którego […]


Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?
Dentistica Toruń

Usunięcie zęba czasami jest przykrą koniecznością. Nie zawsze jednak można je przeprowadzić w zwykłym trybie. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko wykwalifikowany chirurg może przeprowadzić je jak należy.   Czym chirurgiczne usuwanie zęba różni się od zwykłego? Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie należy do rzadkich zabiegów, mimo że obecnie traktowane jest jako ostateczność i jeśli nie […]


Protezy zębowe na implantach
Dentistica implanty protezy Toruń

Brak nawet jednego zęba to niemały kłopot, a co dopiero mówić o sytuacji, gdy luki w uzębieniu są większe? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nowoczesna protetyka. Ruchome protezy to rozwiązanie na krótko – po pewnym czasie mogą zacząć sprawiać problemy. Z wielu względów lepszym wyjściem może się okazać proteza mocowana na implantach.   Co […]


© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę