średnia ocena
4.7 / 5

Chirurgiczne usuwanie ósemek – podstawowe informacje


Chirurgiczne usuwanie ósemek – podstawowe informacje
chirurgia Dentistica ósemki Toruń

Zęby mądrości są popularnym atawizmem – przykładem narządów szczątkowych, które są charakterystyczne dla przodków danego gatunku, jednak czasami pojawiają się u obecnego pokolenia. Ich wyrzynaniu towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uporczywy ból czy obrzęk policzka. Sytuacja wymaga wówczas przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu ekstrakcji, wykonywanego przez doświadczonego eksperta dbającego o wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczność procedury. Co należy wiedzieć na ten temat? Przedstawimy najważniejsze informacje! 

 

 

Czym są zęby mądrości?

Jak wspominaliśmy, zęby mądrości (określane jako trzecie zęby trzonowe – ósemki) to jeden z utraconych narządów szczątkowych, którym dysponowali nasi przodkowie. Służyły one przede wszystkim rozdrabnianiu pokarmów pozyskiwanych z runa leśnego – nasion, korzonków czy roślin. W trakcie ewolucji ósemki utraciły swoją pierwotną funkcję, przez co ich pojawienie się może doprowadzić do wielu problemów. Zauważmy, że zęby mądrości nie występują u każdego, ich wyrzynanie zaś ma miejsce przeważnie między 21. a 40. rokiem życia (chociaż w odosobnionych przypadkach może to mieć miejsce wcześniej lub później).

 

 

Powody usuwania ósemek

Usuwanie ósemek motywowane jest przede wszystkim przez ich kłopotliwe położenie. Umiejscowione są bowiem w trudno dostępnej przestrzeni na końcu łuku zębowego, co utrudnia manewrowanie szczoteczką i powoduje mocne nawarstwianie płytki nazębnej czy kamienia nazębnego. Wtedy całkowicie wyrżnięty ząb mądrości ulega próchnicy oraz stanowi duże zagrożenie dla jamy ustnej, dlatego dentysta przeprowadza zabieg ekstrakcji ósemki.

 

Równie ważną przyczynę usuwania ósemek stanowi ich niecałkowite wyrżnięcie. Tutaj mamy dwie możliwości: ząb mądrości jest częściowo zakryty przez dziąsła lub całkowicie. Taki stan rzeczy tworzy konieczność interwencji eksperta, przeprowadzającego chirurgiczne usuwanie ósemek. To popularny zabieg, podczas którego stomatolog zachowuje wyjątkowe standardy bezpieczeństwa, przeprowadzając wcześniej dokładną diagnostykę.

 

Zauważmy, że ósemki mają tendencję do wyrastania pod niewłaściwym kątem oraz zajmują miejsce w łuku zębowym. Efektem będą problemy z okluzją, które doprowadzą do stłoczenia pozostałego uzębienia stałego i zaburzeniu funkcjonalności jamy ustnej. Sytuacja wymagała będzie wdrożenia kompleksowego leczenia, dlatego też zauważając jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o wyrzynaniu się zębów mądrości, należy jak najprędzej skonsultować się ze stomatologiem.

 

 

Objawy wyrzynających się zębów mądrości:

 • Przeszywający ból;
 • obrzęk policzka lub w okolicach szczęki;
 • nieprzyjemny posmak w ustach;
 • krwawienie dziąseł w tylnej części jamy ustnej;
 • w niektórych przypadkach ósemki powodują bóle głowy;

 

 

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Chirurgiczne usunięcie ósemki składa się z kilku etapów, a pierwszy z nich stanowi dokładna konsultacja. Podczas niej ekspert przeprowadza wywiad medyczny oraz diagnostykę, określając dzięki temu możliwości i dopasowując odpowiednie rozwiązanie. Odpowiednie zaplanowanie zabiegu minimalizuje ryzyko niechcianych powikłań, zapewniając jednocześnie Pacjentowi pełne bezpieczeństwo.

 

Usunięcie zębów mądrości ma następujący przebieg:

 

 1. Stomatolog dokładnie znieczula pole zabiegowe.
 2. Następnym krokiem jest właściwa ekstrakcja: jeżeli ząb jest całkowicie wyrżnięty, czasami wystarczy jego wyjęcie z zębodołu przy pomocy specjalnych narzędzi. Jeśli zaś ząb mądrości jest częściowo lub całkowicie zakryty przez dziąsło, musi zostać nacięte, co zapewni odpowiedni dostęp do ósemki. Po jej usunięciu ekspert zakłada szwy na powstałą tym sposobem ranę (o ile będą konieczne).
 3. Lekarz przekazuje Pacjentowi dokładne zalecenia odnośnie do używek (np. palenia papierosów) oraz spożywanych produktów – twardych, które mogłyby podrażnić gojące się tkanki.
 4. Następuje okres gojenia, trwający najczęściej do 10 dni.
 5. Podczas ostatniej wizyty stomatolog weryfikuje stan jamy ustnej oraz zdejmuje szwy.

 

Umów się na wizytę!

Usuwanie ósemek jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgii stomatologicznej. W naszej klinice zajmuje się tym doświadczeni eksperci, wspomagający się nowoczesną technologią oraz aparaturą diagnostyczną. Jeżeli i Ty masz problem z zębami mądrości, umów się na wizytę! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

  *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

  Zadzwoń:
  +48 530 016 530