średnia ocena
4.7 / 5

Choroby przyzębia a endometrioza – czy istnieje związek?


implanty zębowe Toruń
choroby przyzębia Dentistica endometrioza

Choroby przyzębia są bardzo poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia jamy ustnej. Udowodniono bowiem, że odpowiadają one za wiele schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak zaburzenia układu krwionośnego czy infekcje dróg oddechowych. Ostatnio jednak naukowcy podjęli kolejny trop, który może łączyć choroby przyzębia z endometriozą, czyli groźnym problemem uprzykrzającymi życie wielu Pacjentkom.

 

 

Czym jest endometrioza?

 

Endometrioza jest chorobą narządów rodnych kobiet, polegającą na pojawieniu się komórek trzonu macicy poza jej obrębem. Wspomniane komórki zachowują swoją wrażliwość na działanie hormonów i powielają się oraz złuszczają podczas w trakcie cyklu menstruacyjnego. Powoduje to ostatecznie stan zapalny różnych narządów wewnętrznych i silny ból, co bardzo poważnie pogarsza komfort funkcjonowania Pacjentki, a nawet je uniemożliwia.

 

Choroby przyzębia a endometrioza – czy istnieje związek?

 

 

Jaka jest zależność między endometriozą a chorobami przyzębia?

 

Naukowcy coraz częściej zauważają, że istnieje pewien czynnik wiążący endometriozę z chorobami przyzębia. Jest nią stres oksydacyjny, polegający na zaburzeniach w działaniu reaktywnych form tlenu a właściwościami detoksacyjnymi organizmu. Powoduje to zmiany chorobowe w innych częściach organizmu, co może w pewnym stopniu motywować związek chorób przyzębia oraz endometriozy.

Potwierdzają to badania udostępnione przez Journal of Human Reproductive w pewnym stopniu potwierdzają tę teorię. Polegały one na dokładnym przebadaniu dwóch grup kobiet cierpiących na endometriozę – w jednej z nich aż 70% Pacjentek zmagało się również z chorobami przyzębia.

 

 

Jak chronić uzębienie w przypadku obecności endometriozy?

 

W przypadku endometriozy istotne jest utrzymanie bardzo wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. Przede wszystkim warto zadbać o domową profilaktykę, to jest szczotkowanie zębów i ich nitkowanie. Dzięki temu można skutecznie usuwać płytkę bakteryjną pokrywającą uzębienie – jesli nie zostanie wyeliminowana w ciągu kilkunastu godzin, zacznie się mineralizować i przekształcać w kamień nazębny. Stanowi on doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, które mogłyby doprowadzić do zapalenia przyzębia.

Oczywiście domowa profilaktyka nie wystarczy przy kompleksowej ochronie uśmiechu. Ważne są także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, podczas których higienistka stomatologiczna wykona zabiegi oczyszczające jamę ustną z niebezpiecznych osadów. W ich skład wchodzą skaling, piaskowanie i polerowanie, w razie konieczności można także przeprowadzić fluoryzację uzębienia, odżywiającą szkliwo oraz wzmacniającą jego strukturę.

 

Umów się na wizytę!

 

Jeśli cierpisz na endometriozę i dokuczają Ci problemy z uzębieniem, nie warto zwlekać, lepiej już teraz umówić się na konsultację z ekspertem. W Dentistica zajmujemy się kompleksowym leczeniem stomatologicznym z różnych dziedzin, dzięki czemu przywracamy pełną funkcjonalność jamy ustnej. Wizytę możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530