średnia ocena
4.7 / 5

Czy należy usuwać ósemki?


Chirurgia stomatologiczna Toruń
Dentistica ósemki Toruń zęby mądrości

Ósemki to zęby, które potrafią nam przysparzać mnóstwo problemów. Nie zawsze się tak jednak dzieje i nie zawsze dają nam one o sobie znać – wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Kiedy zatem należy je usuwać? Czy należy robić to prewencyjnie, czy może warto jednak się z tym wstrzymać? Odpowiadamy.

 
 

Czym są ósemki?

Ósemki (zęby mądrości) to ostatnie zęby w łuku zębowym. Formują się ono stosunkowo późno, między 17. a 25. rokiem życia, kiedy już cała jama ustna jest zajęta przez inne, podobne struktury anatomiczne – brakuje wówczas przestrzeni, aby ósemki mogły swobodnie rosnąć. Warto zaznaczyć, że wykształcają się one tylko u 65 proc. pacjentów. W tej grupie usuwane są jednak w aż 80 proc. przypadków.

 
 
Implanty zębów Toruń
 
 

Czy należy usuwać ósemki?

Na początku warto zaznaczyć, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie. O usuwaniu ósemek należy jednak pomyśleć wtedy, gdy stanowią one źródło różnych problemów. Przykładowo mogą się one nie mieścić w łuku zębowym i naciskać na resztę zębów, w wyniku czego te zaczynają się przesuwać, powodując ból i problemy ze zgryzem. Nierzadko również i same ósemki rosną pod różnymi kątami.

 
W niektórych przypadkach ząb zatrzymuje się w dziąśle (częściowo lub całkowicie) i nie wyrasta do końca – doprowadza to wówczas często do stanu zapalnego otaczającej go tkanki. Jeśli ten stan będzie utrzymywał się długo, może dojść do wykształcania się torbieli, które – jeśli nie będą leczone – mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwów oraz kości szczęki. Co więcej, ósemki są często mniej rozwinięte od zdrowych i w dziąśle dochodzi wówczas do powstawania przestrzeni, w której gromadzą się resztki pokarmów i które stanowią prawdziwy „magnes” dla bakterii. Co więcej, ząb zatrzymany może doprowadzić do resorpcji zębów zlokalizowanych obok niego. Zjawisko to polega na tym, że dochodzi do zaniku ich korzeni, a finalnie – do ich wypadnięcia.

 
Często ósemki szybko się również psują, ze względu na to, że trudno jest do nich „dotrzeć” szczoteczką. Wówczas często atakuje je próchnica, która rozszerza się następnie na kolejne zęby. Ze względu na ich trudną lokalizację, trudno jest je także leczyć.

 
Jeżeli ósemka nie sprawia jednak żadnych kłopotów, a do tego zajmuje odpowiednie miejscu w łuku zębowym, lepiej nie przeprowadzać żadnych prewencyjnych zabiegów. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio zęby zlokalizowane w tak trudnym miejscu odpowiednio pielęgnować, a więc np. precyzyjnie myć zęby. Należy je również często kontrolować w ramach wizyt u dentysty.

 
 

Podsumowanie

Obecność ósemek w jamie ustnej może być powodem do niepokoju, zwłaszcza jeżeli zaczynają sprawiać ból oraz dyskomfort. Jeżeli nie jesteś pewny, czy należy je usuwać, najlepiej wybrać się na wizytę do doświadczonego stomatologa. Serdecznie zapraszamy do gabinetu Dentistica, w którym dokonamy przeglądu zębów i doradzimy Ci, co w Twojej sytuacji najlepiej jest robić. Zadzwoń na numer +48 530 016 530 lub wypełnij formularz na stronie i skontaktuj się z nami już dziś!Przeczytaj porady ekspertów

Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Prace protetyczne na implantach
Dentistica implanty protezy Toruń

Nowoczesna stomatologia zna różne sposoby na odbudowę brakującego uzębienia. Można jednak bez przesady stwierdzić, że nie ma lepszych metod niż zastosowanie prac wykorzystujących implanty.           Czym wyróżniają się prace na implantach? Prace protetyczne, o których dziś opowiemy, są mocowane na implantach. Implant to niewielki element przypominający śrubkę, który wszczepia się w […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530