średnia ocena
4.7 / 5

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?


Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?
Dentistica higiena jamy ustnej ortodoncja Toruń

Terapia ortodontyczna jest rozciągniętym w czasie procesem, który wprowadza pewne zmiany w codziennym funkcjonowaniu Pacjenta. Używając stałego aparatu ortodontycznego, musi on poczynić pewne zmiany w swoim jadłospisie, a także utrzymywać wysoki poziom higieny jamy ustnej. Właśnie tym drugim zagadnieniem się dzisiaj zajmiemy, omawiając najważniejsze szczegóły.

 
 

Szczotkowanie zębów przy noszeniu aparatu ortodontycznego

Szczotkowanie zębów jest podstawową czynnością pozwalającą utrzymać uzębienie w czystości. Pacjenci noszący stały aparat ortodontyczny powinni używać dedykowanych szczoteczek, które są przystosowane do tej specyficznej sytuacji. Są one wyposażone w dwa rodzaje włosia: dłuższe, mające kontakt ze szkliwem, oraz krótsze, służące czyszczeniu elementów aparatu. Rękojeść i główka szczoteczki cechują się giętkością ułatwiającą Pacjentowi dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Dobór szczoteczki powinien być konsultowany z profesjonalną higienistką stomatologiczną lub dentystą.

 
 

Stosowanie płynów do płukania ust

Ponieważ przy leczeniu ortodontycznym należy stale utrzymywać wysoki poziom higieny jamy ustnej, warto korzystać ze specjalnych płukanek. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one zawierać alkoholu – mógłby on doprowadzić do podrażnień tkanek miękkich, które z czasem przerodziłyby się w stan zapalny. Sugerujemy stosować odpowiedniki mające w swoim składzie ksylitol, gdyż odświeżą oddech, wypłuczą resztki jedzenia z jamy ustnej oraz przywrócą jej poprawne pH. W razie wątpliwości można zasięgnąć rady profesjonalnej higienistki, gdyż dobierze ona odpowiednie środki.

 
 

Regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie dentystycznym

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego niezwykle istotne są także wizyty higienizacyjne w gabinecie dentystycznym. Podczas nich profesjonalna higienistka stomatologiczna wykona pełen zestaw zabiegów profilaktycznych, czyli skaling, piaskowanie i polerowanie zębów. Ich celem jest usuwanie kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej oraz pozostałych groźnych osadów, które mogłyby doprowadzić do powstania niebezpiecznych chorób. Procedura cechuje się bezbolesnością, gdyż nie wymaga ingerencji w głębsze tkanki uzębienia.

 
 

Umów się na wizytę!

Nosząc aparat ortodontyczny, należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli nie wiesz, jak masz ją utrzymać, umów się na wizytę w Dentistica! Nasi eksperci przeprowadzą dokładny instruktaż oraz dobiorą niezbędne akcesoria, które pozwolą zachować uśmiech w dobrym zdrowiu. Spotkanie możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530