średnia ocena
4.7 / 5

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?


Depositphotos 88235998 xl 2015 - Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?
Dentistica higiena jamy ustnej ortodoncja Toruń

Terapia ortodontyczna jest rozciągniętym w czasie procesem, który wprowadza pewne zmiany w codziennym funkcjonowaniu Pacjenta. Używając stałego aparatu ortodontycznego, musi on poczynić pewne zmiany w swoim jadłospisie, a także utrzymywać wysoki poziom higieny jamy ustnej. Właśnie tym drugim zagadnieniem się dzisiaj zajmiemy, omawiając najważniejsze szczegóły.

 
 

Szczotkowanie zębów przy noszeniu aparatu ortodontycznego

Szczotkowanie zębów jest podstawową czynnością pozwalającą utrzymać uzębienie w czystości. Pacjenci noszący stały aparat ortodontyczny powinni używać dedykowanych szczoteczek, które są przystosowane do tej specyficznej sytuacji. Są one wyposażone w dwa rodzaje włosia: dłuższe, mające kontakt ze szkliwem, oraz krótsze, służące czyszczeniu elementów aparatu. Rękojeść i główka szczoteczki cechują się giętkością ułatwiającą Pacjentowi dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Dobór szczoteczki powinien być konsultowany z profesjonalną higienistką stomatologiczną lub dentystą.

 
 

Stosowanie płynów do płukania ust

Ponieważ przy leczeniu ortodontycznym należy stale utrzymywać wysoki poziom higieny jamy ustnej, warto korzystać ze specjalnych płukanek. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one zawierać alkoholu – mógłby on doprowadzić do podrażnień tkanek miękkich, które z czasem przerodziłyby się w stan zapalny. Sugerujemy stosować odpowiedniki mające w swoim składzie ksylitol, gdyż odświeżą oddech, wypłuczą resztki jedzenia z jamy ustnej oraz przywrócą jej poprawne pH. W razie wątpliwości można zasięgnąć rady profesjonalnej higienistki, gdyż dobierze ona odpowiednie środki.

 
 

Regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie dentystycznym

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego niezwykle istotne są także wizyty higienizacyjne w gabinecie dentystycznym. Podczas nich profesjonalna higienistka stomatologiczna wykona pełen zestaw zabiegów profilaktycznych, czyli skaling, piaskowanie i polerowanie zębów. Ich celem jest usuwanie kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej oraz pozostałych groźnych osadów, które mogłyby doprowadzić do powstania niebezpiecznych chorób. Procedura cechuje się bezbolesnością, gdyż nie wymaga ingerencji w głębsze tkanki uzębienia.

 
 

Umów się na wizytę!

Nosząc aparat ortodontyczny, należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli nie wiesz, jak masz ją utrzymać, umów się na wizytę w Dentistica! Nasi eksperci przeprowadzą dokładny instruktaż oraz dobiorą niezbędne akcesoria, które pozwolą zachować uśmiech w dobrym zdrowiu. Spotkanie możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Czy należy usuwać ósemki?
Dentistica ósemki Toruń zęby mądrości

Ósemki to zęby, które potrafią nam przysparzać mnóstwo problemów. Nie zawsze się tak jednak dzieje i nie zawsze dają nam one o sobie znać – wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Kiedy zatem należy je usuwać? Czy należy robić to prewencyjnie, czy może warto jednak się z tym wstrzymać? Odpowiadamy.     Czym […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530