fbpx
średnia ocena
4.7 / 5

Jak dbać o protezę zębową?


Protezy zębowe Toruń
Dentistica korony i mosty protezy Toruń

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje protez zębowych, które w mniejszym lub większym stopniu przywracają funkcjonalność jamy ustnej – najprostszym z nich są protezy ruchome. Chociaż są niezwykle skutecznym rozwiązaniem odbudowującym utracone zęby, to wymagają od Pacjenta poświęcenia odpowiedniej troski, aby możliwe było ich użytkowanie. Co robić, aby ruchome protezy zębowe służyły nam jak najdłużej? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą utrzymać dobry stan uzupełnienia protetycznego przez cały okres użytkowania.

 

Nie umieszczaj protezy w szklance z wodą na noc!

Dorobek popkultury w postaci seriali, filmów czy kreskówek w pewnym czasie rozpropagował ciekawą praktykę w postaci umieszczania na noc protezy zębowej w szklance z wodą. Z pozoru może się to wydawać sensowne, jednakże w rzeczywistości może dosyć mocno zaszkodzić samej protezie, jak również jej użytkownikowi. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów mogących doprowadzić do powstania groźnych infekcji jamy ustnej po założeniu takiej protezy. Wspomniana wilgoć wpłynie także na trwałość materiału wykorzystywanego do produkcji uzupełnienia, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie w nocy protezy w środowisku suchym np. w suchym pudełku z otworami w ściankach – zapewnią one odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapobiegnie rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

 

Używanie pasty do zębów w celu czyszczenia protez – popularny błąd

Wielu Pacjentów czyszcząc swoją protezę zębową, popełnia jeden z popularniejszych błędów – stosuje do tego zwykłą pastę do zębów. Przy długotrwałym użyciu może ona doprowadzić do osłabienia struktury uzupełnienia, gdyż zawiera ona substancje ścierne. Substancje te pomagają usunąć pokrywającą naturalne uzębienie płytkę bakteryjną natomiast są zbyt abrazyjne by czyścić nimi uzupełnienia protetyczne. Substancje ścierne mogą doprowadzić do ścierania pewnych elementów protezy, powodując, że powstają w nich mikropory, które łatwiej ulegają kolonizacji grzybami. Higienizację uzupełnienia warto przeprowadzać miękką szczoteczką oraz pastami to tego specjalnie przeznaczonymi, co zapewni optymalne efekty przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

 

Wyjmowanie protezy z ust do snu

Na czas snu powinno się wyjmować ruchomą protezę zębową z ust. Ochroni to błony śluzowe jamy ustnej przed przerostem oraz innymi deformacjami, które mogłyby z czasem doprowadzić do problemów z tkankami miękkimi. Każde uzupełnienie tego rodzaju powinno się także regularnie wymieniać, przeważnie okres ten wynosi około 5 lat, lecz zdarzają się sytuacje, kiedy odbudowa służy Pacjentowi dłużej.

 

Umieszczanie protez zębowych we wrzątku – prosty sposób na usterki

Na przestrzeni lat wykształcił się dosyć popularny mit mówiący, jakoby „wygotowanie” protezy było prostym sposobem na jej dezynfekcję. Istotnie, wrzątek świetnie sprawdza się w walce z bakteriami lub innymi drobnoustrojami, ale w tym przypadku przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Wysoka temperatura doprowadzi do osłabienia materiału, z którego została wykonana proteza, co tym samym wywoła jego mikroodkształcenia. Jak można się domyślić, taki stan rzeczy wpłynie na wytrzymałość odbudowy i sprawi, że będzie ona spełniała swoje zadanie dużo krócej. W przypadku chęci kompleksowego oczyszczenia rekonstrukcji warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego środki lub udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie ekspert przeprowadzi całą procedurę.

 

Umów się na wizytę!

Jeżeli nie wiesz, jak dbać o protezę zębową, umów się na wizytę w klinice Dentistica! Nasza higienistka stomatologiczna udzieli Ci dokładnego instruktażu oraz przekaże odpowiednie wytyczne, dzięki czemu Twoja protez będzie spełniała swoje zadanie przez długi czas! Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu

Na czym polega wybielanie zębów?
Dentistica stomatologia estetyczna Toruń wybielanie

Chociaż uzębienie Pacjentów cieszy się nieraz dobrym zdrowiem, to jego estetyka jest zaburzana przez pewne niedoskonałości, a najczęstszą z nich jest oczywiście nieodpowiedni kolor. W wielu przypadkach winę ponoszą uciążliwe przebarwienia, wynikające np. z częstego picia kawy, herbaty lub napojów gazowanych, jednakże wpływ ma także naturalna barwa zębiny prześwitująca przez szkliwo. Wybielanie zębów jest mało […]


Wpływ diety na zęby
Dentistica dieta profilaktyka Toruń

Piękny uśmiech jest obecnie niezwykle istotny, zarówno w sferze towarzyskiej, jak również zawodowej. Wiele osób dokłada wszelkich starań, aby zachować jamę ustną w dobrej kondycji, jednak mimo to pewne problemy tak czy tak się pojawiają. Źródło kłopotu bywa trudne do odnalezienia i często jest całkowicie niezwiązane z uzębieniem – przykład stanowi nieodpowiednia dieta, która znacząco […]


Boli mnie ząb

Ból zębów to jedno z najbardziej dokuczliwych i nieoczekiwanych doświadczeń, jakie możemy napotkać w trakcie codziennego życia. Każdy, kto chociaż raz doświadczył tej niemiłej dolegliwości, z pełną stanowczością może powiedzieć, że jest to jeden z najgorszych typów bólu, jakie człowiek może odczuć. Potwierdzają to również stomatolodzy i lekarze reprezentujący inne dziedziny, plasując go we wszelkich […]


Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę