średnia ocena
4.7 / 5

Jak dbać o protezę zębową?


Ortodoncja Toruń
Dentistica korony i mosty protezy Toruń

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje protez zębowych, które w mniejszym lub większym stopniu przywracają funkcjonalność jamy ustnej – najprostszym z nich są protezy ruchome. Chociaż są niezwykle skutecznym rozwiązaniem odbudowującym utracone zęby, to wymagają od Pacjenta poświęcenia odpowiedniej troski, aby możliwe było ich użytkowanie. Co robić, aby ruchome protezy zębowe służyły nam jak najdłużej? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą utrzymać dobry stan uzupełnienia protetycznego przez cały okres użytkowania.

 

Nie umieszczaj protezy w szklance z wodą na noc!

Dorobek popkultury w postaci seriali, filmów czy kreskówek w pewnym czasie rozpropagował ciekawą praktykę w postaci umieszczania na noc protezy zębowej w szklance z wodą. Z pozoru może się to wydawać sensowne, jednakże w rzeczywistości może dosyć mocno zaszkodzić samej protezie, jak również jej użytkownikowi. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów mogących doprowadzić do powstania groźnych infekcji jamy ustnej po założeniu takiej protezy. Wspomniana wilgoć wpłynie także na trwałość materiału wykorzystywanego do produkcji uzupełnienia, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie w nocy protezy w środowisku suchym np. w suchym pudełku z otworami w ściankach – zapewnią one odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapobiegnie rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

 

Używanie pasty do zębów w celu czyszczenia protez – popularny błąd

Wielu Pacjentów czyszcząc swoją protezę zębową, popełnia jeden z popularniejszych błędów – stosuje do tego zwykłą pastę do zębów. Przy długotrwałym użyciu może ona doprowadzić do osłabienia struktury uzupełnienia, gdyż zawiera ona substancje ścierne. Substancje te pomagają usunąć pokrywającą naturalne uzębienie płytkę bakteryjną natomiast są zbyt abrazyjne by czyścić nimi uzupełnienia protetyczne. Substancje ścierne mogą doprowadzić do ścierania pewnych elementów protezy, powodując, że powstają w nich mikropory, które łatwiej ulegają kolonizacji grzybami. Higienizację uzupełnienia warto przeprowadzać miękką szczoteczką oraz pastami to tego specjalnie przeznaczonymi, co zapewni optymalne efekty przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

 

Wyjmowanie protezy z ust do snu

Na czas snu powinno się wyjmować ruchomą protezę zębową z ust. Ochroni to błony śluzowe jamy ustnej przed przerostem oraz innymi deformacjami, które mogłyby z czasem doprowadzić do problemów z tkankami miękkimi. Każde uzupełnienie tego rodzaju powinno się także regularnie wymieniać, przeważnie okres ten wynosi około 5 lat, lecz zdarzają się sytuacje, kiedy odbudowa służy Pacjentowi dłużej.

 

Umieszczanie protez zębowych we wrzątku – prosty sposób na usterki

Na przestrzeni lat wykształcił się dosyć popularny mit mówiący, jakoby „wygotowanie” protezy było prostym sposobem na jej dezynfekcję. Istotnie, wrzątek świetnie sprawdza się w walce z bakteriami lub innymi drobnoustrojami, ale w tym przypadku przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Wysoka temperatura doprowadzi do osłabienia materiału, z którego została wykonana proteza, co tym samym wywoła jego mikroodkształcenia. Jak można się domyślić, taki stan rzeczy wpłynie na wytrzymałość odbudowy i sprawi, że będzie ona spełniała swoje zadanie dużo krócej. W przypadku chęci kompleksowego oczyszczenia rekonstrukcji warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego środki lub udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie ekspert przeprowadzi całą procedurę.

 

Umów się na wizytę!

Jeżeli nie wiesz, jak dbać o protezę zębową, umów się na wizytę w klinice Dentistica! Nasza higienistka stomatologiczna udzieli Ci dokładnego instruktażu oraz przekaże odpowiednie wytyczne, dzięki czemu Twoja protez będzie spełniała swoje zadanie przez długi czas! Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530