Jak zbudowany jest ząb?
Gdy patrzy się na ząb, może się wydawać, że nie jest on czymś skomplikowanym. W rzeczywistości jednak jego budowa jest dość złożona. Z jakich poszczególnych części i tkanek składa się każdy ząb?
Z jakich części składa się ząb?
W pierwszej kolejności omówimy budowę anatomiczną zęba, czyli opowiemy, z jakich części się on składa. Otóż każdy ząb jest złożony z korony i korzenia oraz szyjki zębowej łączącej te dwie części. Korona to widoczna część zęba znajdująca się powyżej linii dziąsła. W przeciwieństwie do niej tkwiący w kości korzeń znajduje się pod tą linią.
Zęby z reguły posiadają jeden lub dwa korzenie, ale wyjątki od tej normy nie należą wcale do rzadkości. Liczba i długość korzeni ma znaczenie dla stabilności zęba. Im jest ich więcej i im są dłuższe, tym mocniej jest on umocowany w zębodole.
Z jakich tkanek składa się ząb?
Osobny temat to budowa histologiczna zęba, czyli to, z jakich składa się on tkanek. Każdy ząb jest zbudowany z czterech głównych tkanek, to jest ze szkliwa, zębiny, miazgi i cementu.
Szkliwo jest najbardziej zewnętrzną tkanką, zbudowaną z krystalicznego fosforanu wapnia, czyli hydroksyapatytu. Jest warstwą ochronną, która osłania pozostałe tkanki przed czynnikami zewnętrznymi. Chociaż jest wyjątkowo cienkie – jego grubość nie przekracza bowiem 2 mm – może dobrze wywiązywać się z tej roli, ponieważ jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Nawet kości nie są tak twarde jak szkliwo.
Pod szkliwem znajduje się zębina, porowaty, żółty materiał, który również chroni ząb, choć nie ma takiej twardości jak szkliwo, toteż łatwiej ulega ubytkom. Zębina nie jest jednolitą tkanką, wyróżniamy jej trzy rodzaje. Podczas rozwoju zęba aż do momentu ostatecznego wykształcenia wierzchołka korzenia wytwarzana jest zębina pierwotna,. Już po jego utworzeniu wytwarzana jest zębina wtórna. Ostatnim rodzajem jest zębina trzeciorzędowa, która tworzy się w wyniku działania pewnych określonych czynników, wśród których można wymienić ubytki i zużycie zębów.
Następną tkanką, o której trzeba powiedzieć, jest znajdująca się w centralnej części zęba miazga. Jest zbudowana podobnie jak zębina, z którą wspólnie tworzy tak zwane endodontium. Jest jednak pewna istotna różnica – zębina jest jedyną żywą tkanką zęba. Pełni funkcje odżywcze, co oznacza, że dostarcza tlen i substancje, bez których ząb nie może funkcjonować w pełni prawidłowo. Poza tym spełnia ona również funkcję ochronną – w reakcji na działanie określonych czynników wytwarza dodatkowe warstwy zębiny izolującej miazgę.
Ostatnia z głównych tkanek zęba to cement. Ta podobna do kości, żółtawa substancja pokrywa korzeń. Cement składa się z materiału organicznego (głównie kolagenu) oraz nieorganicznego (hydroksyapatytu), a także wody. Odpowiada za stabilne umocowanie zęba w zębodole. To dzięki cementowi do zęba mogą przyczepiać się więzadła.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o budowie zębów i o tym, co zrobić, by skutecznie chronić wszystkie ich tkanki, odwiedź Dentisticę. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 bądź wypełniając formularz.