średnia ocena
4.7 / 5

Mikroimplanty ortodontyczne – czym są? Kiedy się je stosuje?


Protezy zębowe Toruń
chirurgia Dentistica implanty Toruń

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować dynamiczny rozwój dziedziny, jaką jest ortodoncja. Jednym z jej wynalazków są mikroimplanty ortodontyczne, które sprawdzają się tam, gdzie nie zdają egzaminu inne, bardziej konwencjonalne metody leczenia. Zwiększają one jego skuteczność oraz chronią zęby przed niepożądanymi ruchami.

 
 

Czym są mikroimplanty ortodontyczne?

 
Mikroimplanty ortodontyczne to niewielkie śrubki, wykonane najczęściej z tytanu lub stali nierdzewnej. Stosuje się je, podobnie jak implanty, w kości szczęki bądź żuchwy. Kiedy leczenie zostaje zakończone, usuwa się je, a kość się goi. Dodajmy, że są one bezpieczne dla pacjentów.

 
 

Kiedy się stosuje mikroimplanty ortodontyczne? Jak działają?

 
Mikroimplant ortodontyczny jest pomocny w leczeniu aparatem ortodontycznym. Chroni ząb lub wiele zębów przed niepożądanym przemieszczaniem się. W tym samym czasie pomaga przesuwać się innym zębom w odpowiednim kierunku. Co więcej, skraca długość terapii ortodontycznej nawet o 33%. Pozwala on także uniknąć przebarwień, które często pojawiają się w wyniku noszenia klasycznego aparatu ortodontycznego.

 
 

Budowa miniimplantu ortodontycznego

 
Mikroimplanty zbudowane są ze śrubki oraz główki, która może mieć jedno lub dwa nacięcia (podobnie jak w śrubach). Czasem wyposażone są także w rowki lub uchwyty, które pozwalają przechodzić łukom ortodontycznym. Dzięki takiej konstrukcji kość wyrostka zębodołowego nie łączy się z implantem. To z kolei sprawia, że – w razie potrzeby – łatwiej jest się go pozbyć. W zależności od budowy poszczególnych elementów można wyróżnić różne typy mikroimplantów.

 
 

DSC 6395ai Easy Resize.com - Mikroimplanty ortodontyczne – czym są? Kiedy się je stosuje?
 
 
Zalety mikroimplantów

 
Do zalet „mikrośruby” ortodontycznej z pewnością należy to, że nie jest widoczna dla innych osób. Jest ona również na tyle niewielka, że nie przyczynia się do destrukcji kości. Bez problemu można ją usunąć po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, ponieważ nie wrasta ona w tkankę.

 
 

Wady mikroimplantów

 
Mikroimplanty mogą dawać pewne powikłania, choć ryzyko to jest minimalne. Przykładowo, niekiedy odnotowuje się perforację zatoki szczękowej lub nosowej. Ich zakładanie rzadko przyczynia się także do destrukcji korzeni zębowych, nerwów bądź naczyń krwionośnych.

 
 

Czy mikroimplant boli?

 
Zabieg wszczepiania mikroimplantów protetycznych nie jest bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Później możliwe jest to, że pacjent będzie odczuwał pewien dyskomfort, dolegliwości tego typu powinny ustąpić jednak po maksymalnie kilkunastu godzinach.

 
 

Dowiedz się więcej!

 

Aby dowiedzieć się więcej o mikroimplantach, odwiedź Dentisticę. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Czy należy usuwać ósemki?
Dentistica ósemki Toruń zęby mądrości

Ósemki to zęby, które potrafią nam przysparzać mnóstwo problemów. Nie zawsze się tak jednak dzieje i nie zawsze dają nam one o sobie znać – wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Kiedy zatem należy je usuwać? Czy należy robić to prewencyjnie, czy może warto jednak się z tym wstrzymać? Odpowiadamy.     Czym […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530