średnia ocena
4.7 / 5

Mikroimplanty ortodontyczne – czym są? Kiedy się je stosuje?


Ortodoncja Toruń
chirurgia Dentistica implanty Toruń

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować dynamiczny rozwój dziedziny, jaką jest ortodoncja. Jednym z jej wynalazków są mikroimplanty ortodontyczne, które sprawdzają się tam, gdzie nie zdają egzaminu inne, bardziej konwencjonalne metody leczenia. Zwiększają one jego skuteczność oraz chronią zęby przed niepożądanymi ruchami.

 
 

Czym są mikroimplanty ortodontyczne?

 
Mikroimplanty ortodontyczne to niewielkie śrubki, wykonane najczęściej z tytanu lub stali nierdzewnej. Stosuje się je, podobnie jak implanty, w kości szczęki bądź żuchwy. Kiedy leczenie zostaje zakończone, usuwa się je, a kość się goi. Dodajmy, że są one bezpieczne dla pacjentów.

 
 

Kiedy się stosuje mikroimplanty ortodontyczne? Jak działają?

 
Mikroimplant ortodontyczny jest pomocny w leczeniu aparatem ortodontycznym. Chroni ząb lub wiele zębów przed niepożądanym przemieszczaniem się. W tym samym czasie pomaga przesuwać się innym zębom w odpowiednim kierunku. Co więcej, skraca długość terapii ortodontycznej nawet o 33%. Pozwala on także uniknąć przebarwień, które często pojawiają się w wyniku noszenia klasycznego aparatu ortodontycznego.

 
 

Budowa miniimplantu ortodontycznego

 
Mikroimplanty zbudowane są ze śrubki oraz główki, która może mieć jedno lub dwa nacięcia (podobnie jak w śrubach). Czasem wyposażone są także w rowki lub uchwyty, które pozwalają przechodzić łukom ortodontycznym. Dzięki takiej konstrukcji kość wyrostka zębodołowego nie łączy się z implantem. To z kolei sprawia, że – w razie potrzeby – łatwiej jest się go pozbyć. W zależności od budowy poszczególnych elementów można wyróżnić różne typy mikroimplantów.

 
 

Mikroimplanty ortodontyczne – czym są? Kiedy się je stosuje?
 
 
Zalety mikroimplantów

 
Do zalet „mikrośruby” ortodontycznej z pewnością należy to, że nie jest widoczna dla innych osób. Jest ona również na tyle niewielka, że nie przyczynia się do destrukcji kości. Bez problemu można ją usunąć po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, ponieważ nie wrasta ona w tkankę.

 
 

Wady mikroimplantów

 
Mikroimplanty mogą dawać pewne powikłania, choć ryzyko to jest minimalne. Przykładowo, niekiedy odnotowuje się perforację zatoki szczękowej lub nosowej. Ich zakładanie rzadko przyczynia się także do destrukcji korzeni zębowych, nerwów bądź naczyń krwionośnych.

 
 

Czy mikroimplant boli?

 
Zabieg wszczepiania mikroimplantów protetycznych nie jest bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Później możliwe jest to, że pacjent będzie odczuwał pewien dyskomfort, dolegliwości tego typu powinny ustąpić jednak po maksymalnie kilkunastu godzinach.

 
 

Dowiedz się więcej!

 

Aby dowiedzieć się więcej o mikroimplantach, odwiedź Dentisticę. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530