średnia ocena
4.7 / 5

Most pełnoceramiczny czy cyrkonowy?


Most pełnoceramiczny czy cyrkonowy?
Dentistica korony i mosty protetyka Toruń

Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Dziś omówimy dwa z popularnych typów mostów – pełnoceramiczne i cyrkonowe. Zobaczymy, co mają ze sobą wspólnego, a jakie występują między nimi różnice.

 

Mosty pełnoceramiczne i cyrkonowe – krótka charakterystyka

 

Mosty pełnoceramiczne i cyrkonowe mają ze sobą wiele wspólnego. Oczywiście przede wszystkim pełnią tę samą funkcję – pozwalają zrekonstruować braki zębowe w sytuacji, gdy brakuje kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Podobna jest też ich budowa. W obu tych typach mostów zewnętrzna część wykonywana jest z porcelany. To co odróżnia mosty cyrkonowe od pełnoceramicznych, to ich szkielet. W mostach cyrkonowych porcelanowa część jest osadzana na podbudowie z tlenku cyrkonu, podczas gdy mosty pełnoceramiczne są w całości wykonane z napalanej warstwowo porcelany.

 

Most pełnoceramiczny – zalety i wady

 

Do największych zalet zastosowania porcelany w protetyce należą bez wątpienia jej walory estetyczne. Charakteryzuje się ona dużym podobieństwem do naturalnego szkliwa zębów, co pozwala wykonanym z niej mostom bardzo dobrze odwzorowywać wygląd prawdziwych zębów. Nie tylko pod względem kształtu i koloru – nawet przezierność i sposób odbijania światła są takie jak w naturalnym szkliwie.

Skoro już mowa o estetyce, trzeba dodać, że plusem mostów pełnoceramicznych jest też brak efektu zasinienia w okolicy przydziąsłowej. Efekt taki zdarza się w przypadku mostów na podbudowie metalowej. Wzdłuż linii, gdzie zęby spotykają się z dziąsłem, może występować linia ciemnoszarego metalu, co oczywiście zaburza estetykę uśmiechu. Właśnie efekt zasinienia sprawia, że mosty na metalowej podbudowie stosowane są najczęściej w przypadku braków zębowych znajdujących się na dalszych miejscach łuku zębowego. Inaczej jest z mostami pełnoceramicznymi. Tutaj efekt zasinienia nie występuje, dlatego można je bez żadnych przeszkód stosować również do rekonstrukcji przednich zębów, znajdujących się najbardziej na widoku.

Porcelana jest tworzywem odpornym na przebarwienia. Długo zachowuje swój kształt i kolor, dzięki czemu może przez lata dobrze spełniać swoje funkcje.

A jakie są słabe strony mostów pełnoceramicznych? Otóż porcelana ma ograniczoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia. Z tego powodu mogą wystąpić pęknięcia. Dlatego też mosty porcelanowe są bardziej polecane do rekonstrukcji zębów przednich – zostaje wtedy w pełni wykorzystana ich estetyka, a nie są narażone na występujące w dalszych częściach łuków zębowych obciążenia, które mogą doprowadzać do pękania porcelany.

 

Most pełnoceramiczny czy cyrkonowy?

   

Most cyrkonowy

 

Mosty wykonane z tlenku cyrkonu charakteryzują się dużą wytrzymałością, większą niż mosty pełnoceramiczne. Są odporne na naciski i przeciążenia. Dlatego mają długą żywotność – mogą przez wiele lat dobrze się sprawować dla estetyki i funkcjonalności uzębienia. Mosty cyrkonowe mogą być zastosowane nawet u Pacjentów, których zęby są poddawane większym obciążeniom z powodu wad zgryzu.

Cyrkon ze wszystkich materiałów wykorzystywanych w protetyce ma najniższą przewodność ciepła, dzięki czemu wykonywane z niego rekonstrukcje dobrze sprawdzają się nawet przy spożywaniu gorących posiłków.

Zaletą cyrkonu jest też jego biozgodność. Jest on materiałem, który nie jest traktowany przez organizm jako ciało obce, Z tego względu nie wywołuje żadnych alergii. Co więcej, jest on również odporny na przebarwienia, toteż most cyrkonowy długo zachowa swój naturalny kolor.

Jeśli chodzi o słabsze strony cyrkonu, to trzeba przyznać, że jest to materiał o dużej twardości, która w określonych warunkach może przyczynić się do ścierania zębów przeciwstawnych.

   

Co możesz teraz zrobić?

 

Masz braki w uzębieniu? Być może to właśnie odpowiednio dobrany most protetyczny pozwoli Ci uporać się z tym problemem i odzyskać pełny uśmiech? Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530