średnia ocena
4.7 / 5

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?


Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?
Dentistica Toruń

Usunięcie zęba czasami jest przykrą koniecznością. Nie zawsze jednak można je przeprowadzić w zwykłym trybie. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko wykwalifikowany chirurg może przeprowadzić je jak należy.

 

Czym chirurgiczne usuwanie zęba różni się od zwykłego?

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie należy do rzadkich zabiegów, mimo że obecnie traktowane jest jako ostateczność i jeśli nie ma takiej konieczności, zaleca się stosowanie innych metod. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na leczenie zachowawcze, a nawet kanałowe, jest już za późno i jedynym wyjściem pozostaje usunięcie zęba. Usuwanie zębów bywa więc stosowane w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia, poważniejszych problemów z ósemkami, niektórych wad ortodontycznych czy znacznych uszkodzeń próchnicowych.

W tych przypadkach usuwa się zęby, ale nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie tradycyjnej ekstrakcji. W takich sytuacjach wykonuje się chirurgiczne usunięcie zęba, które przebiega w nieco inny sposób.

Na początek lekarz nacina dziąsło i oddziela chory ząb od otaczających go tkanek i kości. Dopiero wtedy usuwa ząb z zębodołu. Na zakończenie zakładane są szwy.

W przeciwieństwie do zwyczajnej ekstrakcji, po zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba Pacjenta zobowiązuje się do ścisłego przestrzegania lekarskich zaleceń pozabiegowych. Dotyczą one przede wszystkim zasad higieny jamy ustnej, ale także diety. Dostosowanie się do nich ma zapobiec pojawieniu się komplikacji w procesie gojenia się ran w jamie ustnej.

 

Kiedy przeprowadza się chirurgiczne usuwanie zęba?

Jak wspomnieliśmy, usuwanie zębów jest traktowane w dzisiejszej stomatologii jako ostateczność. Powinno się je stosować jedynie w sytuacjach, gdy pozostawienie danego zęba w jamie ustnej będzie niekorzystnie odbijać się na kondycji reszty uzębienia i funkcjonalności narządu żucia.

Chirurgiczne usunięcie zęba przeprowadzane jest wtedy, gdy tradycyjna ekstrakcja nie jest możliwa do przeprowadzenia albo ryzyko powikłań byłoby przy niej zbyt duże. Taka sytuacja zachodzi na przykład w przypadku zębów, których korzeń jest mocno zakrzywiony, złamany lub bardzo zniszczony przez zmiany próchnicze, paradontozę lub rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny. Tradycyjnej ekstrakcji nie przeprowadza się też, jeśli ząb jest pozbawiony korony i pozostały jedynie korzenie. Wtedy jedyną opcją jest usuwanie chirurgiczne.

Najbardziej kłopotliwe są ósemki – to właśnie usuwanie “zębów mądrości” jest jednym z najczęstszych zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów stomatologicznych. Ósemki trudniej czyścić oraz leczyć ze względu na ich niedogodną lokalizację na samym końcu łuku zębowego. Z tych powodów, oraz ze względu na swoją specyficzną budowę, często jedynym wyjściem pozostaje ich usunięcie. Innym problemem jest to, że forma ósemek jest nieraz mniej rozwinięta niż w przypadku innych zębów. “Zęby mądrości” mogą być niepełne. W dziąśle tworzy się wówczas pusta przestrzeń, w którą mogą wpadać resztki jedzenia. Efektem są bolesne stany zapalne dziąsła.

Osobnym problemem jest rozwój szczęk. Żuchwa staje się coraz mniejsza, toteż ósemki nie mają odpowiedniej ilości i często wyrzynają się w niewłaściwym kierunku. Popychają przy tym sąsiadujące zęby, przyczyniając się w ten sposób do powstawania stłoczeń.

Chirurgiczne usuwanie przeprowadza się również w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które częściowo lub w całości pozostały w tkance kostnej dolnej lub górnej szczęki. Co ciekawe, takie zęby również najczęściej są ósemkami, choć nie zawsze. Zęby te mogą stać się przyczyną chorobowych zmian w jamie ustnej, powodując powstawanie stanów zapalnych przyzębia, wady ortodontyczne, szczękościsk i próchnicę.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz z zębami problem, w którym nie może pomóc leczenie zachowawcze ani endodontyczne? Jakieś czynniki sprawiają, że tradycyjna ekstrakcja byłaby zbyt utrudniona lub wręcz niemożliwa? Umów się na wizytę w Dentistica. U nas chirurgiczne usuwanie zębów odbywa się w sposób skuteczny i bezbolesny. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530