średnia ocena
4.7 / 5

Proteza w młodym wieku – jaką wybrać?


dentysta Toruń
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

W wyniku różnych okoliczności zdarza się, że proteza potrzebna jest w młodym wieku. Zazwyczaj konieczna jest ona w wyniku wybicia lub złamania zębów, na skutek wypadku lub innych urazów. Rzadziej wymagana jest w przypadku rozwoju próchnicy lub paradontozy. Jaka jednak proteza w młodym wieku będzie najlepsza? I jakie są zalety oraz wady poszczególnych rozwiązań? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

 
 

Proteza w młodym wieku – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Braki w uzębieniu sprawiają, że o wiele trudniej jest spożywać pokarmy oraz artykułować określone głoski. Co więcej, jest to również problem estetyczny – w końcu każdy, zwłaszcza w młodym wieku, chce wyglądać atrakcyjnie. Bezzębie niekorzystnie oddziałuje także na staw żuchwowo-skroniowy oraz zgryz, w wyniku czego twarz zmienia swoje proporcje i wydaje się być starsza.

 
 

Jaką protezę w młodym wieku wybrać?

Oto protezy, które możemy zaproponować pacjentom w młodym wieku.

 
Proteza akrylowa

Jednym z rozwiązań, na które można się zdecydować, jest klasyczna proteza akrylowa (którą można wyjmować). Jej największym atutem jest stosunkowo niska cena oraz łatwość utrzymania w czystości. Minusem widoczne klamry. Pacjent musi się jednak do niej przyzwyczaić, co zwykle zajmuje trochę czasu. Co więcej, może ona przez pewien powodować nadmierną produkcję śliny oraz przyczyniać się do przygryzania warg i policzków. Symptomy te powinny jednak ustąpić po pewnym czasie.

 
Proteza szkieletowa

Kolejną opcją, którą warto rozważyć, jest proteza szkieletowa. Rekomendowana jest ona wtedy, gdy w jamie ustnej zachowały się niektóre zęby. Dużą jej zaletą jest to, że zapobiega ona zanikowi kości (czego nie robi proteza akrylowa). Dobrze utrzymuje się w jamie ustnej i jest bardziej komfortowa niż proteza klasyczna. Łatwiej jest w niej jeść i mówić, prościej ją również czyścić. Jej wadą jest jednak to, że mogą być dla innych widoczne, znajdujące się w niej metalowe elementy.

 
Proteza na implantach

Jeszcze innym rozwiązaniem jest proteza na implantach. Wymaga ona, jak sama nazwa wskazuje, wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu implantacji. Na obszarach, na których zostały utracone korzenie zębów, wszczepia się implanty, czyli niewielkie, wykonane z tytanu śrubki. Dopiero na nich, w następnej kolejności, osadza się protezę. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna i sprawia, że nie ma możliwości, aby proteza wypadła np. podczas kichnięcia.

 
 
Protezy zębowe Toruń
 
 

Jaka proteza będzie najlepsza dla dzieci?

W przypadku dzieci zaleca się protezę ruchomą, a więc albo akrylową, albo szkieletową. Odradza się z kolei implanty, które mogłyby zaburzyć wzrost kości żuchwy i szczęki. Warto dodać, że nie wykonuje się protezy na implantach u pacjentów poniżej 17. roku życia.

 
 

Dowiedz się więcej

Interesuje Cię temat protez w młodym wieku? Nie wiesz, która z nich byłaby najlepsza w Twoim przypadku? Zachęcamy do wizyty w Dentistica – przedstawimy Ci zalety i wady poszczególnych rozwiązań, pokażemy również w jaki sposób należy z nich korzystać oraz jak o nie dbać. Zadzwoń na numer +48 530 016 530 lub wypełnij formularz na stronie i umów się z nami w wybranym terminie.Przeczytaj porady ekspertów

Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530