średnia ocena
4.7 / 5

Protezy zębowe szkieletowe


korony zębowe toruń
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?

 
 
 
 

Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe?

Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi się je implantami. To dlatego, że w tym rozwiązaniu zęby własne Pacjenta pełnią funkcję filarów służących do zamocowania protezy.

Proteza częściowa szkieletowa to rodzaj odbudowy protetycznej stosowany u Pacjentów, którzy posiadają jeszcze przynajmniej kilka własnych zębów, ale nie da się odbudować ich utraconych tkanek za pomocą koron lub mostów. Co więcej, zęby własne Pacjenta muszą spełniać odpowiednie warunki – być zdrowe i stanowić stabilną podstawę pod protezę.

 
 

Proteza szkieletowa – wygląd i rodzaje

Protezy zębowe szkieletowe są projektowane indywidualnie do warunków panujących w jamie ustnej danego Pacjenta – z uwzględnieniem jej budowy i ilości pozostałych w niej zębów. Taka proteza posiada akrylowe elementy osadzone na metalowym szkielecie. Szkieletowa proteza zębowa w standardowym wydaniu posiada także klamry i zatrzaski. Są to elementy mocujące, zapewniające jej stabilność.

Istnieją jednak również protezy bezklamrowe. Ich mocowanie opiera się na wykorzystaniu zamków i zasuw. Proteza szkieletowa na zatrzaskach, podobnie jak proteza szkieletowa z zasuwami, to rozwiązanie zapewniające lepszą estetykę uśmiechu niż protezy klamrowe, ponieważ nie posiada widocznych metalowych elementów, które mogłyby zaburzać wizualny efekt.

Protezy częściowe szkieletowe dzielą się też w zależności od ich docelowego umiejscowienia. Proteza zębowa szkieletowa górna – jak sama nazwa wskazuje – służy do odbudowy uzębienia górnego łuku zębowego, zajmując niewielką przestrzeń podniebienia. Protezy szkieletowe dolne posiadają odpowiednio dopasowany łuk podjęzykowy, aby nie zaburzać naturalnej pracy języka.

 
 

Protezy zębowe Toruń
Zalety i wady protez szkieletowych

Jedną z najważniejszych zalet takich protez jest komfort użytkowania. Dzięki swojej budowie proteza zębowa szkieletowa zajmuje mniej miejsca niż inne typy protez, co sprawia, że jest wygodniejsza i łatwiej się do niej przyzwyczaić. Nie wywołuje też dużego nacisku na podniebienie i kości. Ma także większa stabilność niż uzupełnienia ruchome – nie przemieszcza się w jamie ustnej i nie grozi wypadnięciem. Zapewnia prawidłowe rozłożenie sił zgryzowych, nie powoduje więc ścierania zębów własnych. Siły żucia są częściowo przenoszone na kość, co spowalnia proces jej zaniku.

Jeśli chodzi o wady, to trzeba nadmienić, że metalowe elementy mocujące mogą być nieco widoczne, zaburzając estetykę uśmiechu – choć ten problem oczywiście nie dotyczy protez bezklamrowych.

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach szkieletowych, odwiedź Dentisticę. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Czy należy usuwać ósemki?
Dentistica ósemki Toruń zęby mądrości

Ósemki to zęby, które potrafią nam przysparzać mnóstwo problemów. Nie zawsze się tak jednak dzieje i nie zawsze dają nam one o sobie znać – wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Kiedy zatem należy je usuwać? Czy należy robić to prewencyjnie, czy może warto jednak się z tym wstrzymać? Odpowiadamy.     Czym […]


Prace protetyczne na implantach
Dentistica implanty protezy Toruń

Nowoczesna stomatologia zna różne sposoby na odbudowę brakującego uzębienia. Można jednak bez przesady stwierdzić, że nie ma lepszych metod niż zastosowanie prac wykorzystujących implanty.           Czym wyróżniają się prace na implantach? Prace protetyczne, o których dziś opowiemy, są mocowane na implantach. Implant to niewielki element przypominający śrubkę, który wszczepia się w […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530