średnia ocena
4.7 / 5

Przechowywanie protez zębowych


Proteza na czterech implantach Toruń
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych

W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

 
 

Czy powinno się spać z protezą?

Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy szkieletową, a także oczywiście jeżeli lekarz zaleci spanie z protezą, co może mieć miejsce na przykład przy chorobie stawów skroniowo-żuchwowych. W pozostałych przypadkach jednak zaleca się wyjmowanie protezy na noc. Jest kilka powodów. Jednym z nich jest ryzyko zadławienia podczas snu, jeśli proteza w tym czasie ulegnie uszkodzeniu takiemu jak pęknięcie czy ułamanie jej fragmentu. Inny powód to gromadzenie się na protezie bakterii. Na zębach – również tych sztucznych – stale tworzy się i nawarstwia płytka bakteryjna. Nalot i resztki jedzenia ulegają rozkładowi na skutek działania panujących w jamie ustnej warunków. Poza tym, jeżeli nosi się protezę przez całą dobę, może dojść do podrażnienia dziąseł, obtarć, a nawet stanów zapalnych. Obtarcia mogą stać się przyczyną bolesnych aft i owrzodzeń. Warto więc dać w nocy odpocząć błonom śluzowym.

 
 

Przechowywanie protez zębowych

 
 

Jak przechowywać protezę w nocy?

A zatem jak przechowywać protezę zębową? Na początek warto powiedzieć, jak nie należy tego robić. Popularnym zwyczajem jest pozostawianie protezy na noc w szklance z wodą. Utrzymywanie protezy w wilgoci ma zapobiec jej niszczeniu się. Taka rada jednak nie znajduje już obecnie zastosowania. Starsze typy protez rzeczywiście mogły pękać na skutek wysuszenia, jednak obecnym protezom, wytwarzanym z materiałów takich jak akryl czy nylon, już to nie grozi. Przechowywanie protezy zębowej w wodzie nie jest więc tak dobrym pomysłem, jak mogłoby się wydawać. Woda to znakomite środowisko do życia wielu drobnoustrojów. Trzymanie protezy w szklance może się przyczynić do rozwoju bakterii i grzybów, które następnie razem z protezą zostaną przeniesione do jamy ustnej. A zatem jak przechowywać protezy zębowe na noc? Do tego celu powinno się posłużyć suchym i czystym pojemnikiem. Powinien on być wentylowany, ponieważ ważne jest zapewnienie swojej protezie swobodnej cyrkulacji powietrza. W tym celu w pojemnikach przeznaczonych do przechowywania protez znajdują się odpowiednie otwory.

 
 

Jak dbać o protezę?

Przechowywanie protez zębowych to nie jedyna istotna kwestia ważna, by utrzymać je w dobrym stanie. Trzeba pamiętać również o utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej. Protezę – tak jak naturalne zęby – należy dokładnie myć po każdym posiłku. Oczywiście trzeba używać do tego odpowiednich akcesoriów Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalną dwustronną szczoteczkę do protez, która ułatwia doczyszczanie trudniej dostępnych miejsc. A co z pastą? Otóż do czyszczenia protez raczej nie powinno się używać zwykłej pasty do zębów. Takie pasty zawierają substancje ścierające, które mogą niszczyć protezę. Taka pasta sprawia, że powierzchnia protezy staje się szorstka, przez co łatwiej gromadzi się na niej osad. Lepiej zatem używać past przeznaczonych do mycia protez.

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach szkieletowych, odwiedź Dentisticę. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Czy należy usuwać ósemki?
Dentistica ósemki Toruń zęby mądrości

Ósemki to zęby, które potrafią nam przysparzać mnóstwo problemów. Nie zawsze się tak jednak dzieje i nie zawsze dają nam one o sobie znać – wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Kiedy zatem należy je usuwać? Czy należy robić to prewencyjnie, czy może warto jednak się z tym wstrzymać? Odpowiadamy.     Czym […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530