średnia ocena
4.7 / 5

Ubytki klinowe – objawy, przyczyny, leczenie


Proteza na czterech implantach Toruń
Dentistica profilaktyka Toruń zdrowie jamy ustnej

Ubytki klinowe to problem, z którym boryka się 40 proc. populacji. W przeciwieństwie jednak do próchnicy, do jego powstania nie doprowadzają bakterie. Pewne jest to, że w efekcie dochodzi do pogorszenia estetyki uzębienia, co z kolei u wielu osób powoduje dyskomfort. Z czasem ubytki klinowe przyczyniają się również do nadwrażliwości zębów oraz skutkują powikłaniami w formie stanów zapalnych w miazdze.
 
 

Czym są ubytki klinowe? Objawy

 

Ubytki klinowe, określane też mianem abrazji, to uszkodzenia szkliwa, które związane są z utratą twardych tkanek zęba. Przyjmują owalny kształt (stąd porównanie do klina) i odsłaniają żółto-brązowawą zębinę. Jednocześnie są one gładkie i błyszczące oraz wyróżniają się ostrymi brzegami. Można je zaobserwować przy szyjce zęba, gdzie dochodzi do połączenia szkliwa koronowego z cementem korzeniowym. Jest to obszar najsłabszy w całej konstrukcji zęba. Zazwyczaj pojawiają się one w obrębie zębów przedtrzonowych.

 
 

 

Przyczyny ubytków klinowych

 

Do powstania ubytków klinowych dochodzi w wyniku różnych przyczyn. Najczęściej chodzi o następujące czynniki.

 

-Nieprawidłowe mycie zębów – w tym przypadku mamy na myśli niewłaściwą technikę szczotkowania, która polega na mocnym szorowaniu, a nie na wykonywaniu ruchów wymiatających. Wówczas dochodzi do ścierania się i pękania szkliwa na granicy korzenia i korony.
-Bruksizm – jest to nieświadome zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie. Wywiera on negatywny wpływa na zęby, sprawiając, że pękają one w przyszyjkowych obszarach szkliwa.
-Niewłaściwe nawyki – dotyczy to np. otwierania zębami różnych opakowań i obgryzania paznokci, wówczas siły oddziałujące na tkanki nieodpowiednio się rozkładają.
-Nieodpowiednia szczoteczka i pasta do zębów – nie należy stosować szczoteczki o zbyt twardym włosiu oraz pasty o zbyt dużym współczynniku ścieralności.
-Nieuzupełnione braki zębowe – kiedy nie ma jakiegoś zęba, pozostałe są mocniej obciążone, co z kolei prowadzi do ubytków.
-Wady zgryzu – nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi czasem do widocznych ubytków, podobnie zresztą, jak pochylenie zębów czy ich kształt.

 
 

Ubytki klinowe – objawy, przyczyny, leczenie

 
 

Leczenie ubytków klinowych

 

Jak leczyć ubytki klinowe? Zwykle stosuje się wypełnianie, podobnie jak w przypadku ubytków spowodowanych próchnicą. Wykorzystuje się do tego światłoutwardzalny materiał kompozytowy. Wraz z jego umieszczeniem w jamie ustnej można zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia oraz wyeliminować problem nadwrażliwości zębów. W ramach leczenia z pewnością należy zmienić również nawyki, które doprowadzają do destrukcji szkliwa.

 
 

 

Co możesz teraz zrobić?

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ubytkach klinowych oraz sposobach zapobiegania im i leczenia, zapraszamy do naszego gabinetu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530