średnia ocena
4.7 / 5

Ubytki klinowe – objawy, przyczyny, leczenie


stomatolog toruń opinie
Dentistica profilaktyka Toruń zdrowie jamy ustnej

Ubytki klinowe to problem, z którym boryka się 40 proc. populacji. W przeciwieństwie jednak do próchnicy, do jego powstania nie doprowadzają bakterie. Pewne jest to, że w efekcie dochodzi do pogorszenia estetyki uzębienia, co z kolei u wielu osób powoduje dyskomfort. Z czasem ubytki klinowe przyczyniają się również do nadwrażliwości zębów oraz skutkują powikłaniami w formie stanów zapalnych w miazdze.
 
 

Czym są ubytki klinowe? Objawy

 

Ubytki klinowe, określane też mianem abrazji, to uszkodzenia szkliwa, które związane są z utratą twardych tkanek zęba. Przyjmują owalny kształt (stąd porównanie do klina) i odsłaniają żółto-brązowawą zębinę. Jednocześnie są one gładkie i błyszczące oraz wyróżniają się ostrymi brzegami. Można je zaobserwować przy szyjce zęba, gdzie dochodzi do połączenia szkliwa koronowego z cementem korzeniowym. Jest to obszar najsłabszy w całej konstrukcji zęba. Zazwyczaj pojawiają się one w obrębie zębów przedtrzonowych.

 
 

 

Przyczyny ubytków klinowych

 

Do powstania ubytków klinowych dochodzi w wyniku różnych przyczyn. Najczęściej chodzi o następujące czynniki.

 

-Nieprawidłowe mycie zębów – w tym przypadku mamy na myśli niewłaściwą technikę szczotkowania, która polega na mocnym szorowaniu, a nie na wykonywaniu ruchów wymiatających. Wówczas dochodzi do ścierania się i pękania szkliwa na granicy korzenia i korony.
-Bruksizm – jest to nieświadome zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie. Wywiera on negatywny wpływa na zęby, sprawiając, że pękają one w przyszyjkowych obszarach szkliwa.
-Niewłaściwe nawyki – dotyczy to np. otwierania zębami różnych opakowań i obgryzania paznokci, wówczas siły oddziałujące na tkanki nieodpowiednio się rozkładają.
-Nieodpowiednia szczoteczka i pasta do zębów – nie należy stosować szczoteczki o zbyt twardym włosiu oraz pasty o zbyt dużym współczynniku ścieralności.
-Nieuzupełnione braki zębowe – kiedy nie ma jakiegoś zęba, pozostałe są mocniej obciążone, co z kolei prowadzi do ubytków.
-Wady zgryzu – nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi czasem do widocznych ubytków, podobnie zresztą, jak pochylenie zębów czy ich kształt.

 
 

DSC 6330a Easy Resize.com - Ubytki klinowe – objawy, przyczyny, leczenie

 
 

Leczenie ubytków klinowych

 

Jak leczyć ubytki klinowe? Zwykle stosuje się wypełnianie, podobnie jak w przypadku ubytków spowodowanych próchnicą. Wykorzystuje się do tego światłoutwardzalny materiał kompozytowy. Wraz z jego umieszczeniem w jamie ustnej można zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia oraz wyeliminować problem nadwrażliwości zębów. W ramach leczenia z pewnością należy zmienić również nawyki, które doprowadzają do destrukcji szkliwa.

 
 

 

Co możesz teraz zrobić?

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ubytkach klinowych oraz sposobach zapobiegania im i leczenia, zapraszamy do naszego gabinetu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Czy należy usuwać ósemki?
Dentistica ósemki Toruń zęby mądrości

Ósemki to zęby, które potrafią nam przysparzać mnóstwo problemów. Nie zawsze się tak jednak dzieje i nie zawsze dają nam one o sobie znać – wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Kiedy zatem należy je usuwać? Czy należy robić to prewencyjnie, czy może warto jednak się z tym wstrzymać? Odpowiadamy.     Czym […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530