fbpx
średnia ocena
4.7 / 5

Wpływ diety na zęby


implanty zębowe toruń
Dentistica dieta profilaktyka Toruń

Piękny uśmiech jest obecnie niezwykle istotny, zarówno w sferze towarzyskiej, jak również zawodowej. Wiele osób dokłada wszelkich starań, aby zachować jamę ustną w dobrej kondycji, jednak mimo to pewne problemy tak czy tak się pojawiają. Źródło kłopotu bywa trudne do odnalezienia i często jest całkowicie niezwiązane z uzębieniem – przykład stanowi nieodpowiednia dieta, która znacząco wpływa na zdrowie zębów. Co należy włączyć do swojego jadłospisu, a czego unikać?

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

 

Dostarczane minerały zapewnią zdrowe zęby

Wapń jest ważnym dla zdrowych zębów i dziąseł składnikiem budulcowym, gdyż wzmacnia ich strukturę oraz odżywia tkanki przyzębia. Można go znaleźć w większości spożywanych codziennie produktów, takich jak mleko lub jego różne przetwory, fasola, rukola, szpinak, szczypiorek czy sezam. Pacjenci uczuleni na wspomniane krowie mleko mogą bez problemu suplementować wapń z wielu produktów roślinnych oraz dzięki specjalnym preparatom dostępnym w aptekach (oczywiście warto najpierw skonsultować się z lekarzem). Jako ciekawostkę można dodać, iż największym skupiskiem wapnia w ludzkim organizmie są zęby, a w przypadku deficytów tego minerału zaczyna go on pobierać właśnie z nich.

 

Kolejnym niezbędnym elementem diety jest fosfor, odpowiadający za właściwe przyswajanie wapnia. Jednymi z bogatszych źródeł tego minerału są żółte sery, orzechy, wątróbka, otręby pszenne lub soja. Warto zaznaczyć, że fosfor uczestniczy także w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej ustroju oraz wpływa na prawidłowy rozwój tkanek kostnych.

 

Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, zadbaj o witaminy!

Witaminy są niezwykle ważną częścią diety oraz wspomagają funkcjonowanie wielu układów ludzkiego organizmu. Ich wpływ na jamę ustną objawia się przede wszystkim poprzez antybakteryjne działanie czy wzmacnianie szkliwa zębowego oraz dziąseł.

 

Najważniejsze dla zdrowia jamy ustnej witaminy:

  • Witamina D – odpowiada za przyswajanie wapnia oraz fosforu, a także za mineralizację szkliwa i jego wzmocnienie. Spożywanie produktów takich jak tłuste ryby, jajka, tran lub masło;
  • witamina C – wspomaga pracę naczyń krwionośnych i wpływa na kondycję dziąseł, jej dobrym źródłem są owoce oraz warzywa (np. pietruszka, kapusta bądź czerwona papryka);
  • witamina A – ten rodzaj witaminy ma bakteriobójcze działanie oraz wspomaga uzębienie w walce z próchnicą, dobrze oddziałuje również na stan błon śluzowych jamy ustnej. Jej duże ilości zawiera marchew, wątróbka, szpinak, żółty ser, różnego rodzaju ryby czy jajka.

 

Ogranicz spożywanie cukrów

Część spożywanych przez nas produktów zawiera składniki szkodzące zębom, których długotrwałe spożywanie może doprowadzić do powstania poważnych problemów w jamie ustnej. Idealnym przykładem są napoje gazowane zawierające olbrzymie ilości cukru oraz kwaśnych substancji. Stanowią one doskonałą pożywkę dla bakterii próchnicy, czyli najczęstszej winowajczyni utraty uzębienia. Wspomniane drobnoustroje wydzielają kwaśne substancje uszkadzające szkliwo, a następnie przenikają w głębsze tkanki zębów, wywołując stan zapalny.

 

Obecne w licznych pokarmach maltoza, sacharoza, glukoza i fruktoza zaburzają pH jamy ustnej, co przekłada się z kolei na demineralizację szkliwa. Jeżeli spożywane przez nas produkty obfite w te cukry mają gęstą lub lepką konsystencję, bardzo łatwo przylegają do powierzchni zębów oraz wzmagają działanie kwaśnych substancji odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie wykluczyć wymienione składniki z diety: wystarczy ograniczyć ich ilość oraz umyć zęby pamiętając o tym by nie zrobić tego wcześniej niż 30 minut po ich spożyciu.

 

Umów się na wizytę!

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, umów się na wizytę w klinice Dentistica! Podczas konsultacji nasz ekspert dokona precyzyjnego przeglądu uzębienia oraz wykona odpowiednią diagnostykę. A jeżeli chciałbyś wdrożyć dietę, która zapewni Ci piękny uśmiech, stomatolog udzieli niezbędnych wskazówek oraz rad, gwarantujących optymalny efekt. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu

Boli mnie ząb

Ból zębów to jedno z najbardziej dokuczliwych i nieoczekiwanych doświadczeń, jakie możemy napotkać w trakcie codziennego życia. Każdy, kto chociaż raz doświadczył tej niemiłej dolegliwości, z pełną stanowczością może powiedzieć, że jest to jeden z najgorszych typów bólu, jakie człowiek może odczuć. Potwierdzają to również stomatolodzy i lekarze reprezentujący inne dziedziny, plasując go we wszelkich […]


Jak dbać o protezę zębową?
Dentistica korony i mosty protezy Toruń

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje protez zębowych, które w mniejszym lub większym stopniu przywracają funkcjonalność jamy ustnej – najprostszym z nich są protezy ruchome. Chociaż są niezwykle skutecznym rozwiązaniem odbudowującym utracone zęby, to wymagają od Pacjenta poświęcenia odpowiedniej troski, aby możliwe było ich użytkowanie. Co robić, aby ruchome protezy zębowe służyły nam jak […]


Na czym polega wybielanie zębów?
Dentistica stomatologia estetyczna Toruń wybielanie

Chociaż uzębienie Pacjentów cieszy się nieraz dobrym zdrowiem, to jego estetyka jest zaburzana przez pewne niedoskonałości, a najczęstszą z nich jest oczywiście nieodpowiedni kolor. W wielu przypadkach winę ponoszą uciążliwe przebarwienia, wynikające np. z częstego picia kawy, herbaty lub napojów gazowanych, jednakże wpływ ma także naturalna barwa zębiny prześwitująca przez szkliwo. Wybielanie zębów jest mało […]


Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę