Ubytki klinowe – objawy, przyczyny, leczenie
Ubytki klinowe to problem, z którym boryka się 40 proc. populacji. W przeciwieństwie jednak do próchnicy, do jego powstania nie doprowadzają bakterie. Pewne jest to, że w efekcie dochodzi do pogorszenia estetyki uzębienia, co z kolei u wielu osób powoduje dyskomfort. Z czasem ubytki klinowe przyczyniają się również do nadwrażliwości zębów oraz skutkują powikłaniami w formie stanów zapalnych w miazdze.
Czym są ubytki klinowe? Objawy
Ubytki klinowe, określane też mianem abrazji, to uszkodzenia szkliwa, które związane są z utratą twardych tkanek zęba. Przyjmują owalny kształt (stąd porównanie do klina) i odsłaniają żółto-brązowawą zębinę. Jednocześnie są one gładkie i błyszczące oraz wyróżniają się ostrymi brzegami. Można je zaobserwować przy szyjce zęba, gdzie dochodzi do połączenia szkliwa koronowego z cementem korzeniowym. Jest to obszar najsłabszy w całej konstrukcji zęba. Zazwyczaj pojawiają się one w obrębie zębów przedtrzonowych.
Przyczyny ubytków klinowych
Do powstania ubytków klinowych dochodzi w wyniku różnych przyczyn. Najczęściej chodzi o następujące czynniki.
-Nieprawidłowe mycie zębów – w tym przypadku mamy na myśli niewłaściwą technikę szczotkowania, która polega na mocnym szorowaniu, a nie na wykonywaniu ruchów wymiatających. Wówczas dochodzi do ścierania się i pękania szkliwa na granicy korzenia i korony.
-Bruksizm – jest to nieświadome zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie. Wywiera on negatywny wpływa na zęby, sprawiając, że pękają one w przyszyjkowych obszarach szkliwa.
-Niewłaściwe nawyki – dotyczy to np. otwierania zębami różnych opakowań i obgryzania paznokci, wówczas siły oddziałujące na tkanki nieodpowiednio się rozkładają.
-Nieodpowiednia szczoteczka i pasta do zębów – nie należy stosować szczoteczki o zbyt twardym włosiu oraz pasty o zbyt dużym współczynniku ścieralności.
-Nieuzupełnione braki zębowe – kiedy nie ma jakiegoś zęba, pozostałe są mocniej obciążone, co z kolei prowadzi do ubytków.
-Wady zgryzu – nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi czasem do widocznych ubytków, podobnie zresztą, jak pochylenie zębów czy ich kształt.
Leczenie ubytków klinowych
Jak leczyć ubytki klinowe? Zwykle stosuje się wypełnianie, podobnie jak w przypadku ubytków spowodowanych próchnicą. Wykorzystuje się do tego światłoutwardzalny materiał kompozytowy. Wraz z jego umieszczeniem w jamie ustnej można zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia oraz wyeliminować problem nadwrażliwości zębów. W ramach leczenia z pewnością należy zmienić również nawyki, które doprowadzają do destrukcji szkliwa.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ubytkach klinowych oraz sposobach zapobiegania im i leczenia, zapraszamy do naszego gabinetu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.