Przechowywanie protez zębowych
Przechowywanie protez zębowych
W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Czy powinno się spać z protezą?
Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy szkieletową, a także oczywiście jeżeli lekarz zaleci spanie z protezą, co może mieć miejsce na przykład przy chorobie stawów skroniowo-żuchwowych. W pozostałych przypadkach jednak zaleca się wyjmowanie protezy na noc. Jest kilka powodów. Jednym z nich jest ryzyko zadławienia podczas snu, jeśli proteza w tym czasie ulegnie uszkodzeniu takiemu jak pęknięcie czy ułamanie jej fragmentu. Inny powód to gromadzenie się na protezie bakterii. Na zębach – również tych sztucznych – stale tworzy się i nawarstwia płytka bakteryjna. Nalot i resztki jedzenia ulegają rozkładowi na skutek działania panujących w jamie ustnej warunków. Poza tym, jeżeli nosi się protezę przez całą dobę, może dojść do podrażnienia dziąseł, obtarć, a nawet stanów zapalnych. Obtarcia mogą stać się przyczyną bolesnych aft i owrzodzeń. Warto więc dać w nocy odpocząć błonom śluzowym.
Jak przechowywać protezę w nocy?
A zatem jak przechowywać protezę zębową? Na początek warto powiedzieć, jak nie należy tego robić. Popularnym zwyczajem jest pozostawianie protezy na noc w szklance z wodą. Utrzymywanie protezy w wilgoci ma zapobiec jej niszczeniu się. Taka rada jednak nie znajduje już obecnie zastosowania. Starsze typy protez rzeczywiście mogły pękać na skutek wysuszenia, jednak obecnym protezom, wytwarzanym z materiałów takich jak akryl czy nylon, już to nie grozi. Przechowywanie protezy zębowej w wodzie nie jest więc tak dobrym pomysłem, jak mogłoby się wydawać. Woda to znakomite środowisko do życia wielu drobnoustrojów. Trzymanie protezy w szklance może się przyczynić do rozwoju bakterii i grzybów, które następnie razem z protezą zostaną przeniesione do jamy ustnej. A zatem jak przechowywać protezy zębowe na noc? Do tego celu powinno się posłużyć suchym i czystym pojemnikiem. Powinien on być wentylowany, ponieważ ważne jest zapewnienie swojej protezie swobodnej cyrkulacji powietrza. W tym celu w pojemnikach przeznaczonych do przechowywania protez znajdują się odpowiednie otwory.
Jak dbać o protezę?
Przechowywanie protez zębowych to nie jedyna istotna kwestia ważna, by utrzymać je w dobrym stanie. Trzeba pamiętać również o utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej. Protezę – tak jak naturalne zęby – należy dokładnie myć po każdym posiłku. Oczywiście trzeba używać do tego odpowiednich akcesoriów Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalną dwustronną szczoteczkę do protez, która ułatwia doczyszczanie trudniej dostępnych miejsc. A co z pastą? Otóż do czyszczenia protez raczej nie powinno się używać zwykłej pasty do zębów. Takie pasty zawierają substancje ścierające, które mogą niszczyć protezę. Taka pasta sprawia, że powierzchnia protezy staje się szorstka, przez co łatwiej gromadzi się na niej osad. Lepiej zatem używać past przeznaczonych do mycia protez.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach szkieletowych, odwiedź Dentisticę. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.