Bonding czy licówki – co wybrać?
Licówki i bonding to dwa sposoby, dzięki którym można dokonać estetycznej korekty uśmiechu. Czym różnią się te metody i która z nich jest lepszym wyborem?
Bonding – co to takiego?
Bonding to metoda, która pozwala skorygować zęby pod względem estetycznym, wykorzystując do tego celu kompozyt – ten sam materiał stomatologiczny, z którego wykonuje się wypełnienia.
Zabieg taki pozwala na zamaskowanie pewnych niedoskonałości uzębienia, takich jak przebarwienia czy za duże przerwy między zębami (takie jak diastema). Bonding może też wyrównać zęby i poprawić ich kształt. Można z jego pomocą nawet odbudować drobne ubytki i ukruszenia zębów.
Zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów – w ten sposób przygotowuje się powierzchnię, na którą następnie nakłada się bond, czyli żywicę kompozytową. Następnie nakładany jest na ząb kompozyt , nakładany on jest warstwami i odpowiednio modelowany, by uzyskać pożądany kształt, a następnie zostaje utwardzony światłem specjalnej lampy. Ostatnim krokiem jest wypolerowanie zębów, aby ich powierzchnia uzyskała gładkość i blask.
Licówki – co to takiego?
A czym w takim razie są licówki? Otóż są to porcelanowe odbudowy o grubości nie przekraczającej 1 mm, mocowane na zewnętrznej (czyli licowej) stronie zębów, aby optycznie skorygować kształt zębów i zmienić ich kolor. Pozwalają na dokonanie podobnych korekt jak bonding: można dzięki nim zamaskować przebarwienia, zbyt szerokie szpary między zębami, wyrównać zęby, nadbudować niewielkie brakujące fragmenty, a nawet skorygować niewielkie wady zgryzu.
Bonding czy licówki?
Zarówno licówki jak i bonding maskują niedoskonałości zębów. Występują jednak pewne różnice między tymi obiema metodami.
Jedną z podstawowych różnic jest stopień ingerencji w tkankę zęba, który jest konieczny do przeprowadzenia zabiegu. Założenie licówek z reguły wymaga wcześniejszego oszlifowania zębów. Licówki, choć takie cienkie, zwiększają jednak objętość zębów, przez co wyglądałyby one nienaturalnie. Założenie licówek jest więc zabiegiem wymagającym nieodwracalnej ingerencji w twarde tkanki zębów, a konkretnie ich redukcji. Z tego powodu zabieg jest nieodwracalny – nie można wrócić do stanu sprzed założenia licówek.
Bonding opiera się na innej zasadzie. Wykorzystuje zdolność materiału do wiązania z powierzchnią zęba, toteż nie wymaga opracowania twardych tkanek zęba. Nie jest więc zabiegiem inwazyjnym. Struktura zębów nie zostaje naruszona, a zatem procedura jest odwracalna – jeśli Pacjent zechce, jego zęby da się przywrócić do stanu sprzed zabiegu. Tutaj zatem plus dla bondingu.
Bonding jest też lepszy pod względem oszczędności czasu. Przeprowadzenie go na jednym zębie trwa około godziny, zatem można zamknąć leczenie już na jednej wizycie. W przypadku licówek porcelanowych nie przebiega to tak szybko, ponieważ są przygotowywane na wymiar, co wymaga współpracy z laboratorium protetycznym. Potrzeba zatem więcej wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Natomiast licówki mają przewagę nad bondingiem, jeśli chodzi o trwałość efektu. Porcelana jest mocniejszym i – co za tym idzie – trwalszym materiałem niż żywica kompozytowa. Choć zarówno licówki jak i bonding pozwalają na osiągnięcie podobnych efektów estetycznych, w przypadku licówek dłużej się one utrzymują. Porcelana jest trwała, odporna na przebarwienia i nie traci z biegiem lat swoich właściwości mechanicznych, a wykonane z niej licówki mogą dobrze służyć Pacjentowi przez dziesięć lub nawet piętnaście lat – dopiero po tym okresie wymagane będzie ponowienie zabiegu. Dla porównania efekty bondingu utrzymują się maksymalnie do pięciu lat.
Co możesz teraz zrobić?
Marzy Ci się idealny uśmiech? Jak widzisz, stomatologia zna sposoby na skorygowanie niedoskonałości uzębienia. Przyjdź do Dentistici, a pomożemy Ci wybrać odpowiednią metodę. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.