fbpx
średnia ocena
4.7 / 5

Bonding czy licówki – co wybrać?


Implanty zębów Toruń
bonding Dentistica licówki Toruń

Licówki i bonding to dwa sposoby, dzięki którym można dokonać estetycznej korekty uśmiechu. Czym różnią się te metody i która z nich jest lepszym wyborem?

 
 

Bonding – co to takiego?

 

Bonding to metoda, która pozwala skorygować zęby pod względem estetycznym, wykorzystując do tego celu kompozyt – ten sam materiał stomatologiczny, z którego wykonuje się wypełnienia.

 

Zabieg taki pozwala na zamaskowanie pewnych niedoskonałości uzębienia, takich jak przebarwienia czy za duże przerwy między zębami (takie jak diastema). Bonding może też wyrównać zęby i poprawić ich kształt. Można z jego pomocą nawet odbudować drobne ubytki i ukruszenia zębów.

 

Zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów – w ten sposób przygotowuje się powierzchnię, na którą następnie nakłada się bond, czyli żywicę kompozytową. Następnie nakładany jest na ząb kompozyt , nakładany on jest warstwami i odpowiednio modelowany, by uzyskać pożądany kształt, a następnie zostaje utwardzony światłem specjalnej lampy. Ostatnim krokiem jest wypolerowanie zębów, aby ich powierzchnia uzyskała gładkość i blask.

 
 

Licówki – co to takiego?

 

A czym w takim razie są licówki? Otóż są to porcelanowe odbudowy o grubości nie przekraczającej 1 mm, mocowane na zewnętrznej (czyli licowej) stronie zębów, aby optycznie skorygować kształt zębów i zmienić ich kolor. Pozwalają na dokonanie podobnych korekt jak bonding: można dzięki nim zamaskować przebarwienia, zbyt szerokie szpary między zębami, wyrównać zęby, nadbudować niewielkie brakujące fragmenty, a nawet skorygować niewielkie wady zgryzu.

 
 

Bonding czy licówki?

 

Zarówno licówki jak i bonding maskują niedoskonałości zębów. Występują jednak pewne różnice między tymi obiema metodami.

 

Jedną z podstawowych różnic jest stopień ingerencji w tkankę zęba, który jest konieczny do przeprowadzenia zabiegu. Założenie licówek z reguły wymaga wcześniejszego oszlifowania zębów. Licówki, choć takie cienkie, zwiększają jednak objętość zębów, przez co wyglądałyby one nienaturalnie. Założenie licówek jest więc zabiegiem wymagającym nieodwracalnej ingerencji w twarde tkanki zębów, a konkretnie ich redukcji. Z tego powodu zabieg jest nieodwracalny – nie można wrócić do stanu sprzed założenia licówek.

 

Bonding opiera się na innej zasadzie. Wykorzystuje zdolność materiału do wiązania z powierzchnią zęba, toteż nie wymaga opracowania twardych tkanek zęba. Nie jest więc zabiegiem inwazyjnym. Struktura zębów nie zostaje naruszona, a zatem procedura jest odwracalna – jeśli Pacjent zechce, jego zęby da się przywrócić do stanu sprzed zabiegu. Tutaj zatem plus dla bondingu.

 

Bonding jest też lepszy pod względem oszczędności czasu. Przeprowadzenie go na jednym zębie trwa około godziny, zatem można zamknąć leczenie już na jednej wizycie. W przypadku licówek porcelanowych nie przebiega to tak szybko, ponieważ są przygotowywane na wymiar, co wymaga współpracy z laboratorium protetycznym. Potrzeba zatem więcej wizyt w gabinecie stomatologicznym.

 

Natomiast licówki mają przewagę nad bondingiem, jeśli chodzi o trwałość efektu. Porcelana jest mocniejszym i – co za tym idzie – trwalszym materiałem niż żywica kompozytowa. Choć zarówno licówki jak i bonding pozwalają na osiągnięcie podobnych efektów estetycznych, w przypadku licówek dłużej się one utrzymują. Porcelana jest trwała, odporna na przebarwienia i nie traci z biegiem lat swoich właściwości mechanicznych, a wykonane z niej licówki mogą dobrze służyć Pacjentowi przez dziesięć lub nawet piętnaście lat – dopiero po tym okresie wymagane będzie ponowienie zabiegu. Dla porównania efekty bondingu utrzymują się maksymalnie do pięciu lat.

 
 

Co możesz teraz zrobić?

 

Marzy Ci się idealny uśmiech? Jak widzisz, stomatologia zna sposoby na skorygowanie niedoskonałości uzębienia. Przyjdź do Dentistici, a pomożemy Ci wybrać odpowiednią metodę. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu

Jak dbać o protezę zębową?
Dentistica korony i mosty protezy Toruń

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje protez zębowych, które w mniejszym lub większym stopniu przywracają funkcjonalność jamy ustnej – najprostszym z nich są protezy ruchome. Chociaż są niezwykle skutecznym rozwiązaniem odbudowującym utracone zęby, to wymagają od Pacjenta poświęcenia odpowiedniej troski, aby możliwe było ich użytkowanie. Co robić, aby ruchome protezy zębowe służyły nam jak […]


Boli mnie ząb

Ból zębów to jedno z najbardziej dokuczliwych i nieoczekiwanych doświadczeń, jakie możemy napotkać w trakcie codziennego życia. Każdy, kto chociaż raz doświadczył tej niemiłej dolegliwości, z pełną stanowczością może powiedzieć, że jest to jeden z najgorszych typów bólu, jakie człowiek może odczuć. Potwierdzają to również stomatolodzy i lekarze reprezentujący inne dziedziny, plasując go we wszelkich […]


Protezy zębowe na implantach
Dentistica implanty protezy Toruń

Brak nawet jednego zęba to niemały kłopot, a co dopiero mówić o sytuacji, gdy luki w uzębieniu są większe? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nowoczesna protetyka. Ruchome protezy to rozwiązanie na krótko – po pewnym czasie mogą zacząć sprawiać problemy. Z wielu względów lepszym wyjściem może się okazać proteza mocowana na implantach.   Co […]


Przeczytaj porady ekspertów

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?
Dentistica Toruń

Usunięcie zęba czasami jest przykrą koniecznością. Nie zawsze jednak można je przeprowadzić w zwykłym trybie. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko wykwalifikowany chirurg może przeprowadzić je jak należy.   Czym chirurgiczne usuwanie zęba różni się od zwykłego? Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie należy do rzadkich zabiegów, mimo że obecnie traktowane jest jako ostateczność i jeśli nie […]


Protezy zębowe na implantach
Dentistica implanty protezy Toruń

Brak nawet jednego zęba to niemały kłopot, a co dopiero mówić o sytuacji, gdy luki w uzębieniu są większe? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nowoczesna protetyka. Ruchome protezy to rozwiązanie na krótko – po pewnym czasie mogą zacząć sprawiać problemy. Z wielu względów lepszym wyjściem może się okazać proteza mocowana na implantach.   Co […]


Jak „kobiece sprawy” wpływają na zdrowie jamy ustnej?
Dentistica hormony profilaktyka Toruń

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mają znaczny wpływ zarówno u mężczyzn, jak i kobiet na zdrowie jamy ustnej oraz bywają powodem niebezpiecznych schorzeń, dotykających głównie błon śluzowych lub dziąseł.       Tabletki antykoncepcyjne – częsty powód grzybicy jamy ustnej Panie przyjmujące farmakologiczne środki antykoncepcyjne często skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości niewiadomego pochodzenia. Jedną z nich są […]


© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę