Bonding – jak zmienia wygląd uśmiechu?
Chcesz odmienić swój uśmiech na lepsze? Stomatologia estetyczna zna różne sposoby, które pozwalają osiągnąć ten cel. Jedną z takich metod jest bonding.
Czym jest bonding?
Bonding to metoda korekcji estetycznej uzębienia, która polega na pokryciu przedniej powierzchni zębów materiałem kompozytowym bazującym na naturalnej żywicy. Zjawisko adhezji, czyli wzajemnego przylegania warstw różnych materiałów dzięki oddziaływaniom międzycząsteczkowym, sprawia, że utrzymuje się on na zębach.
Bonding umożliwia skorygowanie zarówno kształtu jak i koloru zębów. Z jego pomocą można między innymi nadbudować drobne ukruszenia, zamaskować przebarwienia, wyrównać symetrię łuku zębowego oraz zmniejszyć odstępy między zębami, co przydaje się zwłaszcza w przypadku diastemy.
Jak przeprowadza się bonding?
Na początek trzeba sprawdzić stan zębów, żeby ocenić, czy kwalifikują się one do bondingu i starannie zaplanować odbudowę. Bonding powinno się wykonywać jedynie na zdrowych zębach, toteż jeśli lekarz stwierdzi obecność próchnicy, kieruje Pacjenta na leczenie. Dopiero po wyleczeniu wszystkich zębów, które tego potrzebują, można przystąpić do dalszej procedury, czyli przygotowania ich powierzchni.
Do bondingu nie szlifuje się zębów, ale ich powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona poprzez higienizację oraz wytrawiona kwasem o łagodnym działaniu. Następnie nakłada się na nią warstwę żywicy kompozytowej, a na nią właściwy kompozyt. Kładzie się go warstwami, każdą z nich modelując w taki sposób, by gotowa odbudowa wyglądała jak najbardziej estetycznie, a przy tym również naturalnie.
Kolejnym krokiem jest naświetlenie materiału kompozytowego. Światło specjalnej lampy stomatologicznej nadaje odbudowie potrzebną twardość, dzięki czemu staje się ona funkcjonalna i odporna na uszkodzenia. Na koniec poddaje się ją polerowaniu, nadając jej gładkość i połysk.
Czy warto zdecydować się na bonding?
Bonding to metoda estetycznej korekcji uśmiechu, która ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Jeśli chodzi o minusy, to przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że bonding sprawdza się dobrze jedynie w przypadku niewielkich niedoskonałości estetycznych. Nie pomoże na przykład w sytuacji, gdy pogorszenie wyglądu uśmiechu wynika ze znacznej wady zgryzu. Bonding nie zastąpi leczenia.
Trzeba też zaznaczyć, że efekty bondingu nie są wieczne. Potrafi on utrzymać nienaganną estetykę przez około pięć lat. Po upływie tego czasu może już się wykruszać i ulegać przebarwieniom – wówczas wskazane jest powtórzenie zabiegu.
A jakie są plusy bondingu? To skuteczna metoda poprawy wyglądu zębów, która jest nie tylko tańsza od metod alternatywnych, ale także znacznie mniej inwazyjna, nie wymagająca dużych ingerencji w strukturę zęba. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych, przed bondingiem nie szlifuje się zębów.
Bonding wykonuje się bezpośrednio na zębach, cały zabieg przeprowadza się zwykle w ciągu zaledwie jednej wizyty w gabinecie.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bondingu i innych metodach poprawy estetyki uzębienia, odwiedź Dentisticę. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.