Jak dbać o implanty zębowe?
Implanty zębowe wymagają, by odpowiednio się o nie zatroszczyć – nie tylko w okresie bezpośrednio po implantacji, ale też i później. Jak zadbać o implanty, żeby mogły długo spełniać swoje funkcje?
Jak dbać o implanty zębów po ich wszczepieniu?
Już w pierwszym okresie po implantacji ma duże znaczenie sposób, w jaki zadbasz o implanty. Dlatego po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich – może to mieć kluczowy wpływ na przebieg procesu integracji implantów z tkanką kostną.
Zaleca się, żeby po zabiegu przykładać zimne okłady. Dopóki nie p implantacji rzestanie działać znieczulenie, nie powinieneś spożywać posiłków. Kiedy działanie znieczulenia ustanie, możesz już jeść, ale najlepiej po stronie “nie zabiegowej”. Ponadto po każdym posiłku warto delikatnie przepłukać usta wodą.
Przez pierwsze dni po wszczepieniu implantów unikaj wysiłku fizycznego – chodzi tu między innymi o uprawianie sportu oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zaleca się też, aby w tym okresie, nie spożywać gorących posiłków, nie palić papierosów i nie pić alkoholu.
Nie należy rezygnować z codziennego mycia zębów, ale trzeba zachować szczególną ostrożność – nie szczotkuj w miejscu implantacji, a w jego okolicach używaj szczoteczki o bardzo miękkim włosiu.
Ważną sprawą są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Powinny odbywać się regularnie, aby lekarz mógł na bieżąco weryfikować postępy gojenia tkanek i integracji implantów z kością oraz podjąć od razu działanie w razie wykrycia jakichś nieprawidłowości.
Jak dbać o implanty zębowe po ich integracji z tkanką kostną?
Gdy proces integracji implantów z kością zostanie już zakończony, nadal należy odpowiednio dbać o implanty. Pielęgnacja implantów zębowych to coś, czego nie należy zaniedbywać. Część Pacjentów bagatelizuje tę sprawę, ponieważ jest przekonana, że implanty nie są prawdziwymi zębami i nie zagraża im próchnica.
Trzeba jednak wiedzieć, że na implanty czyhają inne zagrożenia. Zaniedbania higieny mogą skutkować obniżeniem linii dziąsła. Dochodzi wówczas do odsłonięcia implantów. Między tytanowym korzeniem a koroną protetyczną gromadzą się wtedy resztki pokarmowe, co w efekcie prowadzi do periimplantitis, czyli zapalenia tkanek, które otaczają implant. W zaawansowanym stadium to schorzenie przyczynia się do utraty przez implant podparcia kostnego i do jego wypadnięcia. Właśnie dlatego higiena implantów zębowych jest taka ważna – dzięki niej mogą one przez długie lata dobrze spełniać swoje funkcje.
Jak czyścić implanty zębowe? Najlepiej użyć do tego celu szczoteczki jednopęczkowej o włosiu w formie pojedynczego zaokrąglonego pęczka. Przyłóż szczoteczkę do linii dziąseł i prowadź wzdłuż niej z niewielkim naciskiem – w ten sposób skutecznie wyczyścisz implanty w okolicach przyszyjkowych.
Szczególną uwagę poświęć przestrzeniom między implantami oraz między implantami a naturalnymi zębami. W ich dokładnym oczyszczeniu pomoże ci nić dentystyczna oraz szczoteczki międzyzębowe.
Implanty i osadzone na nich prace protetyczne powinno się czyścić tak samo często jak prawdziwe zęby, czyli przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji implantów zębowych, zapraszamy do naszego gabinetu Dentistica. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.