Protezy zębowe szkieletowe
Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?
Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe?
Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi się je implantami. To dlatego, że w tym rozwiązaniu zęby własne Pacjenta pełnią funkcję filarów służących do zamocowania protezy.
Proteza częściowa szkieletowa to rodzaj odbudowy protetycznej stosowany u Pacjentów, którzy posiadają jeszcze przynajmniej kilka własnych zębów, ale nie da się odbudować ich utraconych tkanek za pomocą koron lub mostów. Co więcej, zęby własne Pacjenta muszą spełniać odpowiednie warunki – być zdrowe i stanowić stabilną podstawę pod protezę.
Proteza szkieletowa – wygląd i rodzaje
Protezy zębowe szkieletowe są projektowane indywidualnie do warunków panujących w jamie ustnej danego Pacjenta – z uwzględnieniem jej budowy i ilości pozostałych w niej zębów. Taka proteza posiada akrylowe elementy osadzone na metalowym szkielecie. Szkieletowa proteza zębowa w standardowym wydaniu posiada także klamry i zatrzaski. Są to elementy mocujące, zapewniające jej stabilność.
Istnieją jednak również protezy bezklamrowe. Ich mocowanie opiera się na wykorzystaniu zamków i zasuw. Proteza szkieletowa na zatrzaskach, podobnie jak proteza szkieletowa z zasuwami, to rozwiązanie zapewniające lepszą estetykę uśmiechu niż protezy klamrowe, ponieważ nie posiada widocznych metalowych elementów, które mogłyby zaburzać wizualny efekt.
Protezy częściowe szkieletowe dzielą się też w zależności od ich docelowego umiejscowienia. Proteza zębowa szkieletowa górna – jak sama nazwa wskazuje – służy do odbudowy uzębienia górnego łuku zębowego, zajmując niewielką przestrzeń podniebienia. Protezy szkieletowe dolne posiadają odpowiednio dopasowany łuk podjęzykowy, aby nie zaburzać naturalnej pracy języka.
Zalety i wady protez szkieletowych
Jedną z najważniejszych zalet takich protez jest komfort użytkowania. Dzięki swojej budowie proteza zębowa szkieletowa zajmuje mniej miejsca niż inne typy protez, co sprawia, że jest wygodniejsza i łatwiej się do niej przyzwyczaić. Nie wywołuje też dużego nacisku na podniebienie i kości. Ma także większa stabilność niż uzupełnienia ruchome – nie przemieszcza się w jamie ustnej i nie grozi wypadnięciem. Zapewnia prawidłowe rozłożenie sił zgryzowych, nie powoduje więc ścierania zębów własnych. Siły żucia są częściowo przenoszone na kość, co spowalnia proces jej zaniku.
Jeśli chodzi o wady, to trzeba nadmienić, że metalowe elementy mocujące mogą być nieco widoczne, zaburzając estetykę uśmiechu – choć ten problem oczywiście nie dotyczy protez bezklamrowych.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach szkieletowych, odwiedź Dentisticę. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.