Trwałość implantu zęba
Jak trwały jest implant zęba? Od czego zależy, jak długo będzie mógł dobrze spełniać swoje funkcje? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na te pytania.
Jaka jest trwałość implantów zębów?
Ile wytrzymują implanty zębowe? Jeżeli implantom zostaną zapewnione odpowiednie warunki, to mogą one dobrze spełniać swoją rolę nawet dożywotnio. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego faktyczna trwałość implantu zęba w części przypadków okazuje się krótsza – nieraz zdarza się, że po upływie około piętnastu lat wymaga on wymiany.
Od czego to zależy? Na trwałość implantów zębowych mają wpływ zarówno czynniki biologiczne, jak i zewnętrzne.
Czynniki biologiczne
Trwałość implantów zębów w dużej części zależy od stanu tkanki kostnej. Implanty wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki, z którą następnie się integrują. To właśnie dzięki temu zyskują stabilność. Do tego jednak tkanka kostna musi znajdować się w odpowiednim stanie i ilości.
Niestety nawet, jeśli jest ona w dobrym stanie w momencie implantacji, nie znaczy to, że tak pozostanie już na zawsze. Stan tkanki kostnej może pogarszać się z wiekiem, w miarę rozwoju schorzeń ogólnoustrojowych wpływających niekorzystnie na kondycję kości, a wówczas osłabia się stabilność implantów.
Kolejnym istotnym biologicznym czynnikiem jest anatomia szczęki i żuchwy. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych przyczyniają się do zbyt mocnego zaciskania zębów, w efekcie czego dochodzi do przeciążeń w jamie ustnej. Przeciążenia te dotyczą również tkanek utrzymujących implanty, a także mogą powodować mechaniczne uszkodzenia, na przykład pęknięcie implantu.
Do czynników biologicznych, które należy tu wymienić, zaliczają się również choroby ogólnoustrojowe zwiększające podatność organizmu na infekcje (np. nowotwory, AIDS). Infekcje mogą wówczas dotykać również tkanek jamy ustnej, wpływając na obniżenie trwałości implantów.
Czynniki zewnętrzne
W tej grupie najważniejszym czynnikiem jest higiena jamy ustnej. Chociaż implantom nie zagraża próchnica, czyhają na nie inne zagrożenia. Jeżeli zaniedba się ich higienę, może dojść do stanów zapalnych tkanek otaczających implanty, przez co osłabia się ich umocowanie. Dlatego o implanty należy dbać jak o naturalne zęby i myć je przynajmniej dwa razy dziennie. Nie można też zapominać o gabinetowej higienizacji.
Duże znaczenie ma również dieta, ponieważ na trwałość implantów zębowych wpływa stan zdrowia jamy ustnej. Przy brakach ważnych składników odżywczych, takich jak wapń i witamina D, dochodzi do rozwoju schorzeń, wpływających niekorzystnie na stan dziąseł i, tym samym, stabilność implantów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o trwałości implantów i o tym, co należy robić, by jak najdłużej zachowały się w dobrym stanie, odwiedź nasz gabinet Dentistica. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.