Wizyta konsultacyjna
Pierwsza wizyta u stomatologa jest wizytą konsultacyjną. Nie przeprowadza się w jej trakcie żadnych zabiegów. A zatem jakiemu celowi służy?
Jaki jest cel wizyty konsultacyjnej?
Warto na początek poruszyć wątek stomatologii holistycznej. Jest to filozofia leczenia, która kładzie nacisk na wzajemne zależności występujące w organizmie. Chodzi o to, że w ciele wszystko jest w pewien sposób połączone. Dotyczy to zarówno poszczególnych części organizmu, jak i chorób i dysfunkcji, które często wzajemnie na siebie wpływają. Z tej przyczyny leczenie miejscowe może się w pewnych przypadkach okazać niewystarczające i doraźne. Dopiero leczenie kompleksowe, biorące pod uwagę całokształt sytuacji w organizmie, może w takich przypadkach znaleźć prawdziwe źródło problemu i przywrócić Pacjentowi pełne zdrowie i funkcjonalność jamy ustnej.
A ponieważ leczenie kompleksowe to złożony proces, jego sukces zależy od dokładnego i dobrego rozplanowania wszystkich jego etapów. Właśnie taki jest cel wizyty konsultacyjnej. Stanowi ona podstawę skutecznej terapii. Przeprowadza się ją, aby zdiagnozować problemy Pacjenta i na tej zasadzie zaplanować leczenie.
Jak przebiega wizyta konsultacyjna?
Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz dokonuje badania stomatologicznego, czyli dokładnego sprawdzenia stanu jamy ustnej. Nie jest to badanie wyłącznie zębów, lecz także dziąseł, warg, języka, ślinianek, policzków, podniebienia, stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żuchwy, kości podtrzymujących zęby, prawidłowości zgryzu. Lekarz dokonuje też oceny ryzyka próchnicy zębów, chorób dziąseł i kości oraz pojawienia się chorób nowotworowych. Sprawdza także, które miejsca wymagają protetycznych czy nawet implantologicznych uzupełnień.
Ale wizyta konsultacyjna to nie tylko przegląd stomatologiczny. Aby można było dobrze zaplanować leczenie, konieczne jest także przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. To wymiana informacji między Pacjentem a lekarzem, dzięki której lekarz dowiaduje się o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta. Szczególnie uwzględnia przy tym choroby przewlekłe, ponieważ część z nich stanowi przeciwwskazanie do określonych zabiegów medycznych. Przeprowadzenie wnikliwego wywiadu lekarskiego pozwala na zaplanowanie leczenia w ten sposób, aby było ono nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla Pacjenta.
Efektem wizyty konsultacyjnej jest sporządzony przez lekarza wstępnego planu leczenia obejmujący wszystkie etapy na drodze do przywrócenia Pacjentowi pełnego zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej. Dzięki zapoznaniu się z planem Pacjent zyskuje poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas leczenia, które staje się dla niego procesem przewidywalnym i transparentnym.
Co możesz teraz zrobić?
Chociaż podczas wizyty konsultacyjnej nie przeprowadza się żadnych zabiegów, ma ona kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przyjdź do naszego gabinetu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 bądź wypełniając formularz.