Wybielanie nakładkowe
Piękny biały uśmiech to marzenie, które jak najbardziej można zrealizować – dzisiejsza stomatologia ma wiele metod pozwalających osiągnąć ten cel. Jedną z nich jest wybielanie nakładkowe.
Na czym polega wybielanie nakładkowe?
Wybielanie nakładkowe jest metodą rozjaśniania odcienia zębów, w której wykorzystuje się specjalne nakładki i aplikowany na ich wewnętrzną stronę wybielający żel. Metoda ta ma dwa etapy. Pierwszy to etap gabinetowy. W gabinecie stomatologicznym lekarz pobiera wycisk obu łuków zębowych albo wykonuje ich skan. Na tej podstawie zostaną wykonane nakładki indywidualnie dopasowane do zębów Pacjenta. Potem następuje etap domowy. Polega on na tym, że Pacjent samodzielnie używa nakładek.
Jak przebiega leczenie nakładkowe?
Wybielanie – każde, nie tylko nakładkowe – powinno być przeprowadzane jedynie na zdrowych zębach. Dlatego zanim przystąpisz do wybielania nakładkowego, lekarz musi sprawdzić stan Twojego uzębienia. Jeśli podczas przeglądu stomatologicznego zostaną wykryte zmiany próchnicze bądź ubytki, to przed wybielaniem konieczne stanie się przeprowadzenie leczenia. Warto nadmienić, że w takim przypadku w ramach leczenia zostaną założone jedynie wypełnienia tymczasowe, które zostaną wymienione na stałe dopiero po wybielaniu. To dlatego, że oczywiście dopiero po przeprowadzeniu wybielania można dopasować wypełnienia do nowego koloru zębów.
Następny krok to pobranie wycisków lub wykonanie skanu wewnątrzustnego. W oparciu o uzyskane w ten sposób dane sporządza się gipsowe modele uzębienia, na podstawie których zostaną wykonane nakładki. Pacjent otrzymuje komplet nakładek na własny użytek, razem ze strzykawkami zawierającymi preparat wybielający w odpowiednim stężeniu (odpowiednim, czyli takim, jakie wybiera lekarz na podstawie czynników takich jak obecny i docelowy kolor zębów, a także ich wrażliwość).
Podczas samodzielnego korzystania z nakładek Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. W zależności od rodzaju preparatu oraz efektu, jaki chce się uzyskać, nakładki zakłada się na całą noc lub tylko na cztery godziny w ciągu dnia. Cały proces wybielania zajmuje od dwóch do czterech tygodni.
Wybielanie nakładkowe – czy warto?
Wybielanie nakładkowe to skuteczna metoda, dzięki której można rozjaśnić zęby o kilka odcieni. Jest też stosunkowo niedroga – w każdym razie tańsza niż inne sposoby. Do jej zalet należy także bezpieczeństwo. Preparaty, które są używane w wybielaniu nakładkowym, mają dość niskie stężenie substancji wybielających, dzięki czemu obywa się bez efektów ubocznych
A czy metoda ta ma jakieś minusy? Przede wszystkim wymaga ona zaangażowania ze strony Pacjenta – bez jego samodyscypliny nie przyniesie upragnionych rezultatów. Nakładki trzeba zakładać regularnie i nosić na zębach przez wymaganą ilość czasu, w przeciwnym razie efekt nie tylko nie będzie zadowalający, ale wręcz może być gorszy niż przed podjęciem wybielania.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o wybielaniu nakładkowym, odwiedź Dentisticę. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 bądź wypełniając formularz.