średnia ocena
4.7 / 5

Resekcja wierzchołka korzenia – co należy wiedzieć?


Resekcja wierzchołka korzenia – co należy wiedzieć?
chirurgia Dentistica resekcja wierzchołka korzenia Toruń

Czasami tradycyjne metody leczenia endodontycznego nie przyniosłyby pożądanych efektów, dlatego też należy zastosować mniej szablonowe rozwiązania. Jednym z nich jest resekcja wierzchołka korzenia zęba, pozwalająca utrzymać jego funkcjonalność nawet w przypadku poważnych infekcji. Zabieg często jest jedyną drogą, która umożliwia ekspertowi dostęp do źródła stanu zapalnego.

 
 

Kiedy przeprowadza się zabieg resekcji korzenia zęba?

 

Procedurę wykonujemy, kiedy pierwotne i wtórne leczenie kanałowe nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub ich prawidłowa realizacja nie jest możliwa i następuje nawrót stanu zapalnego. W przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów należy czym prędzej podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, gdyż infekcja z czasem rozniesie się na pozostałe struktury jamy ustnej, a przede wszystkim tkanki okołowierzchołkowe.

 
Objawy świadczące o konieczności przeprowadzenia resekcji korzenia zęba:

  • ziarniaki lub torbiele w okolicy tkanek okołowierzchołkowych;
  • zakrzywione bądź wąskie kanały korzeniowe, utrudniające leczenie zachowawcze lub kanałowe;
  • zębiniaki (kamienie miazgowe), czyli patologiczne zmiany miazgi polegające na wystąpieniu zwapnionych grudek soli mineralnych w koronie zęba;
  • złamanie narzędzi w kanale lub perforacje ściany kanału powstałe podczas leczenia endodontycznego.

 
 

Jak wygląda zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba?

 

Ekspert rozpoczyna procedurę od dokładnego znieczulenia pola zabiegowego. Następnie przechodzi do nacięcia tkanek w okolicy uległego infekcji wierzchołka korzenia zęba, aby możliwe było jego sprawne usunięcie.

 
Po usunięciu fragmentu korzenia zęba, zakończenie kanału zostaje zabezpieczone przy pomocy specjalnego cementu dentystycznego. Ponieważ efektem zabiegu jest ubytek kośćca, lekarz odbudowuje go za pomocą materiału kościozastępczego oraz pokrywa nowoczesną membraną.

 
Resekcja wierzchołka korzenia – co należy wiedzieć?

 
 

Czy po odcięciu wierzchołka korzenia zęba może pojawić się ból?

 

Ponieważ resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg inwazyjny, po jego zakończeniu mogą pojawić się nieznaczne dolegliwości bólowe lub dyskomfort. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, wystarczy bowiem zastosować się do wytycznych przekazanych przez dentystę, aby szybko uporać się z problemem.

 
Jak postępować po przeprowadzonej resekcji wierzchołka korzenia zęba:

  • przykładać zimne okłady do zewnętrznej strony policzka w okolicy pola zabiegowego;
  • spożywać chłodne posiłki i napoje;
  • regularnie przyjmować leki zarekomendowane przez eksperta;
  • płukać usta specjalnymi środkami antyseptycznymi;
  • pić przez słomkę, aby nie podrażniać pola zabiegowego;

 
Jeżeli po zabiegu ból będzie się utrzymywał lub wystąpią niepokojące objawy, takie jak np. krwawienie z okolicy wierzchołka korzenia zęba, należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą. Dzięki temu zapobiegniemy powikłaniom, które mogłyby doprowadzić do konieczności bardziej skomplikowanego leczenia w przyszłości.

 
 

Umów się na wizytę w Dentistica!

 

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem, który pozwala przywrócić funkcjonalność jamy ustnej. Jego przebieg jest bezbolesny, a dzięki nowoczesnym narzędziom używanym w Dentistica cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek problemy z uzębieniem, umów się na wizytę! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.



Przeczytaj porady ekspertów

Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530