Jak poprawić wygląd zębów?
Nie jesteś zadowolony z wyglądu swoich zębów? Nie odpowiada Ci ich kształt lub kolor? W takim razie możesz je poprawić – stomatologia ma do zaoferowania wiele sposobów na polepszenie estetyki uzębienia.
Higienizacja
Wygląd zębów można poprawić nawet poprzez zabieg gabinetowej higienizacji. W jej przebiegu usuwany jest kamień nazębny i osad. W efekcie kolor zębów zostaje rozjaśniony – nie w takim wprawdzie stopniu jak w wyniku wybielania, ale różnica i tak jest zauważalna.
Higienizacja składa się z kilku etapów. W jej skład wchodzą:
- skaling – za pomocą emitującego ultradźwięki skalera rozbija się i usuwa kamień, nie naruszając przy tym szkliwa,
- piaskowanie – zęby oczyszcza się z osadu za pomocą piasku stomatologicznego, czyli mieszaniny czyszczących drobin, zawierającej zwykle cząsteczki sody oczyszczonej,
- polerowanie – jeżeli po przeprowadzeniu wyżej wymienionych zabiegów na zębach pozostaną jeszcze jakieś resztki nalotów, usuwa się je, szczotkując zęby przy użyciu specjalnych past polerskich; ich powierzchnia staje się w wyniku tego gładka i tym samym odporniejsza na osiadanie osadów i zanieczyszczeń.
Wybielanie
Jeżeli nie jesteś zadowolony z koloru swoich zębów i chciałbyś go rozjaśnić, to skutecznym rozwiązaniem jest wybielanie. W Dentistice przeprowadzamy je metodą nakładkową, pozwalającą na rozjaśnienie zębów o kilka odcieni. Warto dodać również, że jest to rozwiązanie tańsze od innych metod.
Na czym polega ta metoda? Dla Pacjenta przygotowuje się indywidualnie dopasowane nakładki. Pacjent otrzymuje do własnego użytku cały ich komplet razem ze strzykawkami zawierającymi preparat wybielający w odpowiednim stężeniu. Samodzielnie używa nakładek, które zakłada na zęby po wcześniejszej aplikacji na ich wewnętrzną stronę preparatu wybielającego. Aby wybielanie przyniosło pożądany efekt, powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Nakładki zakłada się na całą noc lub na około cztery godziny w ciągu dnia, a cały proces wybielania nakładkowego zajmuje od dwóch do czterech tygodni.
Licówki
Licówki to cienkie płatki, które nakłada się na zęby. Wykonywane są w ten sposób, żeby jak najwierniej odzwierciedlać wygląd naturalnego szkliwa zębów, a ich grubość często nie przekracza nawet 1 mm. Mogą być kompozytowe lub porcelanowe.
Kolor i kształt licówek dobierane są indywidualnie do każdego Pacjenta i poddawane na bieżąco korektom podczas mocowania.
W jakim celu stosuje się licówki? Pozwalają one skorygować takie niedoskonałości jak nieodpowiedni kolor i kształt uzębienia, ukruszenia, zbyt szerokie przerwy między zębami. Za ich pomocą da się zwęzić lub poszerzyć optycznie koronę zęba, nadbudować jego fragment, wyrównać brak symetrii łuków zębowych czy zamaskować diastemę. Licówki pozwalają nawet na skorygowanie nieznacznych wad zgryzu. Ich zaletą jest też to, że wymagają jedynie minimalnej ingerencji w strukturę zęba.
Bonding
Kolejnym sposobem na poprawę wyglądu zębów jest bonding. To metoda odbudowy, w której powierzchnię zębów pokrywa się cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. W zabiegu tym wykorzystane zostaje zjawisko adhezji, polegające na wzajemnym przyleganiu do siebie warstw materiałów w wyniku międzycząsteczkowych oddziaływań. Dzięki temu kompozyt mocno przylega do zębów.
Bonding pozwala na poprawienie kształtu i koloru zębów – znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku przebarwień, drobnych ukruszeń i zniekształceń., nierównych zębów i zbyt dużych szpar między nimi.
Bonding jest nieinwazyjną metodą odbudowy zębów. Dzięki wykorzystaniu zjawiska adhezji wykonuje się go bez naruszania struktury zęba. Jest to zabieg w dużym stopniu odwracalny – jeżeli zajdzie taka potrzeba, można powrócić do stanu sprzed wykonania zabiegu. Warto też wiedzieć, że kompozyt utrzymuje się na zębach około pięciu lat, później zabieg wymaga powtórzenia.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widzisz, nowoczesna stomatologia oferuje wiele metod poprawienia wyglądu zębów. Przyjdź do naszego gabinetu, a wspólnie na pewno wybierzemy taką, która najlepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.