średnia ocena
4.7 / 5

Podniesienie dna zatoki szczękowej


stomatolog Toruń
chirurgia Dentistica implanty Toruń

W jakich sytuacjach przeprowadza się podniesienie dna zatoki szczękowej? Na czym polega ten zabieg i w jaki sposób pomaga w leczeniu implantologicznym?

 

 
 

Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?

W pierwszej kolejności powinniśmy wytłumaczyć, czym są zatoki szczękowe. A są to wyścielone błoną śluzową i wypełnione powietrzem jamy umiejscowione symetrycznie od czwartych do siódmych zębów po obu stronach łuku zębowego. Izolują ośrodki nerwowe, nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, a także chronią narządy zmysłów przed urazami.

Zazwyczaj dno zatok szczękowych jest oddzielone od korzeni zębowych grubą na kilka milimetrów warstwą tkanki kostnej. Tak powinno być, zdarza się jednak, że brakuje tej warstwy oddzielającej. W takiej sytuacji korzenie zębowe sięgają aż do dna zatoki szczękowej, przykrytej jedynie cienką blaszką kostną lub samą śluzówką. Taki stan rzeczy jest przyczyną problemów nie tylko stomatologicznych, ale też laryngologicznych.

Szczególną przeszkodę stanowi to w leczeniu implantologicznym. Żeby implantacja się udała, musi dojść do integracji implantu z tkanką kostną. Jeżeli jest jej zbyt mało, proces ten nie zajdzie. Dlatego w przypadku zbyt małej przestrzeni kostnej między korzeniami zębów a dnem zatoki przed przystąpieniem do implantacji wykonuje się zabieg Sinus Lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej.

 

 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej
 
 

Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej polega na wprowadzeniu materiału kostnego lub kościozastępczego w miejsce ubytku w przestrzeń powietrzną zatoki.

Są praktykowane dwa sposoby przeprowadzenia tego zabiegu. Pierwszym z nich jest metoda zamknięta. W tym wariancie dostęp do zatoki jest uzyskiwany od strony wyrostka zębodołowego, w którym poprzednio znajdował się ząb. Chirurg wykorzystuje do tego celu otwór wykonany pod implant. W ten sposób zabieg wykonuje się bez otwierania światła zatoki. Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia – można nią odbudować jedynie mniejsze zaniki kości, nie przekraczające 3 mm.

Przy większych ubytkach trzeba zastosować metodę otwartą. Pozwala ona na odbudowę pionowego zaniku kości sięgającego nawet 10 mm. W zabiegu przeprowadzanym tą metodą dostęp do zatoki uzyskiwany jest od strony przedsionka jamy ustnej – chirurg odwarstwia błonę śluzową i wycina okienko w bocznej ścianie zatoki, po czym oddziela od kości błonę śluzową i w tak powstałe miejsce wprowadza materiał kostny lub kościozastępczy. Po wszystkim okienko jest zamykane za pomocą membrany.

 

 
 

Co dzieje się po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to inwazyjny zabieg, dlatego potrzeba nieco czasu, by tkanki mogły się zagoić. Na prędkość gojenia śluzówki, mają wpływ indywidualne uwarunkowania, takie jak wiek, grubość kości i ewentualne schorzenia ogólnoustrojowe. Zwykle jednak trwa to od 7 do 14 dni. Dłużej trwa proces przebudowy kości. Zajmuje on zwykle około sześciu miesięcy.

W tym czasie należy ściśle stosować się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Przez pierwsze trzy tygodnie powinno się unikać aktywności fizycznej takiej jak uprawianie sportu czy dźwiganie ciężarów. W tym okresie zaleca się też spożywanie potraw letnich i nie wymagających gryzienia.

 

 
 

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Sinus Lift i innych zabiegach, które pozwalają na skuteczne leczenie implantologiczne, odwiedź Dentisticę. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.



Przeczytaj porady ekspertów

Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Protezy zębowe szkieletowe
Dentistica proteza szkieletowa protezy Toruń

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo taka proteza jest dobrym rozwiązaniem?         Dla kogo zaleca się protezy szkieletowe? Proteza szkieletowa jest protezą częściową, a zatem znajduje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Nie można jej natomiast zastosować u Pacjentów, którzy nie posiadają żadnych zębów, chyba, że zastąpi […]


Czy po leczeniu kanałowym może boleć?
ból po leczeniu kanałowym czym jest leczenie kanałowe Dentistica dentofobia leczenie kanałowe Toruń

Wielu pacjentów obawia się, że po leczeniu kanałowym pojawi się ból, co w pewnym stopniu wynika z mitów i stereotypów związanych z tym zabiegiem. Nie da się bowiem nie zauważyć, że właśnie endodoncji wiele osób obawia się najbardziej. W rzeczywistości jednak, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Niemniej jednak istnieją sytuacje, […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530