średnia ocena
4.7 / 5

Sterowana regeneracja kości


leczenie kanałowe Toruń
Dentistica implanty regeneracja kości Toruń

Na czym polega sterowana regeneracja kości? W jakich przypadkach zalecany jest taki zabieg? Już za chwilę wszystko dokładnie wyjaśnimy.

 

Kiedy wykonuje się sterowaną regenerację kości?

 

Sterowana regeneracja kości (augmentacja) jest wykonywana w sytuacji, gdy u Pacjenta doszło do zaniku kości szczęki lub żuchwy. Zanik ten jest najczęściej konsekwencją luki zębowej obejmującej jeden lub więcej zębów. Brak nawet jednego zęba sprawia, że kość w tym miejscu zostaje wyłączona z udziału w żuciu pokarmów i nie jest mechanicznie obciążana. Nieużywana kość natomiast, tak jak inne nieużywane tkanki, stopniowo zanika (to proces zwany atrofią).

 

Zanik kości nie musi jednak brać się z braku zębów. Może równie dobrze być efektem zapalenia dziąseł i kości, a także przebytych urazów. Zanik kości to oczywiście dolegliwość, która ma różne przykre konsekwencje, a jedną z nich jest utrudnienie lub uniemożliwienie przeprowadzenia niektórych stomatologicznych zabiegów. Stanowi na przykład przeszkodę we wszczepieniu implantów. Innym kłopotliwym efektem zaniku kości, który odczuwają Pacjenci korzystający z ruchomych protez, jest zmiana kształtu podłoża pod protezą – sprawia ona, że proteza wymaga skorygowania lub nawet wykonania na nowo.

 

Jak widać, zanik kości szczęki i żuchwy nie jest czymś, co powinno się bagatelizować. Czy istnieją jakieś środki zaradcze? Zabiegiem, który pozwala poradzić sobie z tym problemem, jest właśnie sterowana regeneracja kości. Najczęściej wykonuje się ją przed leczeniem implantologicznym, jako że dla skutecznego przeprowadzenia implantacji niezbędna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej. Ale sterowana regeneracja kości nie tylko pozwala na wszczepienie implantów – przeciwdziała też niepożądanym skutkom zaniku kości: zmianom w budowie szczęki i żuchwy, wadom zgryzu, zmianie rysów twarzy, dysfunkcjom narządu żucia.

 

Na czym polega sterowana regeneracja kości?

 

Augmentacja kości polega na uzupełnieniu ubytków tkanki kostnej odpowiednim biomateriałem. Można w tym celu wykorzystać kość autogenną, czyli pobraną od Pacjenta, najczęściej z obszaru żuchwy. Wtedy osiąga się najlepsze rezultaty. Ale można wykorzystać też kość homogenną – pochodzącą od obcych dawców. Jeśli lekarz nie dysponuje takimi materiałami, może wykorzystać ksenograft, czyli przetworzoną kość pochodzenia zwierzęcego, albo materiały alloplastyczne, czyli syntetyczne materiały kościozastępcze.

 

Jak przebiega sterowana regeneracja kości?

 

Augmentacja kości to zabieg złożony z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest diagnostyka. Wykonuje się diagnostykę obrazową, pozwalającą dokonać oceny stanu tkanki kostnej. Na podstawie tego badania lekarz stwierdza, czy będzie się dało przeprowadzić przeszczep autogenny, czy też trzeba się będzie uciec do innej metody.

Sterowaną regenerację kości przeprowadza się w znieczuleniu. Płat błony śluzowej i tkanki okostnej zostaje odpreparowany. Następnie materiał kostny lub kościozastępczy jest wprowadzany w odpowiednie miejsce. Zostaje on pokryty membraną – to błona chroniąca przed wrastaniem tkanek miękkich. Całość zostaje przykryta wcześniej odpreparowanym płatem tkanek i zabezpieczona opatrunkiem.

 

Po zabiegu trzeba odczekać od czterech do sześciu miesięcy. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza. Dotyczą one zwykle utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, przyjmowania leków i zgłaszania się na wizyty kontrolne. Dopiero po upływie tych kilku miesięcy można stwierdzić, czy sterowana regeneracja kości przyniosła efekty.

 

Co możesz teraz zrobić?

 

Zanik tkanki kostnej to również twój problem? To nie koniec świata – stomatologia zna sposoby, by zaradzić temu problemowi. Przyjdź do Dentistici, a dołożymy wszelkich starań, żeby Ci pomóc. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Uczulenie na protezę zębową – czy jest częste? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Dentistica proteza na implantach protezy Toruń

Uczulenie na protezę zębową jest kwestią, która dotyka część osób korzystających z tych rozwiązań stomatologicznych. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być poważne i tym samym znacząco wpływać na komfort życia Pacjentów. Z tego też względu bardzo ważne jest zapoznanie się z przyczynami występowania uczulenia oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.     Objawy uczulenia […]


Proteza overdenture – koszt
Dentistica implanty protezy Toruń

Proteza overdenture to rodzaj uzupełnienia protetycznego mocowany na filarach za pomocą zatrzasków. Rolę filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy ma wiele zalet, ale z jakimi wiąże się kosztami?     Proteza overdenture – cena Ile kosztuje proteza overdenture? Cena jest uwarunkowana czynnikami, które różnią się w zależności od danego przypadku. […]


Przechowywanie protez zębowych
Dentistica protezy przechowywanie przechowywanie protez Przechowywanie protez zębowych Toruń

Przechowywanie protez zębowych W jaki sposób należy przechowywać protezę zębową? Czy można na noc pozostawić ją na zębach? W jaki sposób ją pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.     Czy powinno się spać z protezą? Czy protezę powinno się wyjmować na noc? Nie trzeba tego robić, jeżeli użytkuje się protezę częściową czy […]


Projekty unijne

DENTISTICA KATARZYNA PAŃCZYK SP. Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wdrożenie innowacji usługowych przez DENTISTICA Katarzyna Pańczyk Spółka Jawna”.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej usługi korekty wad zgryzu przy wykorzystaniu metody pośredniej klejenia zamków w technice CAD/CAM.
Dofinansowanie projektu z UE: 328 847,98 zł

www.mapadotacji.gov.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę

ZĘBY W 1 DZIEŃ PROTEZA NA 4 IMPLANTACH

Wypełnij formularz

    *Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

    Zadzwoń:
    +48 530 016 530