fbpx
średnia ocena
4.7 / 5

Sterowana regeneracja kości


leczenie kanałowe toruń
Dentistica implanty regeneracja kości Toruń

Na czym polega sterowana regeneracja kości? W jakich przypadkach zalecany jest taki zabieg? Już za chwilę wszystko dokładnie wyjaśnimy.

 

Kiedy wykonuje się sterowaną regenerację kości?

 

Sterowana regeneracja kości (augmentacja) jest wykonywana w sytuacji, gdy u Pacjenta doszło do zaniku kości szczęki lub żuchwy. Zanik ten jest najczęściej konsekwencją luki zębowej obejmującej jeden lub więcej zębów. Brak nawet jednego zęba sprawia, że kość w tym miejscu zostaje wyłączona z udziału w żuciu pokarmów i nie jest mechanicznie obciążana. Nieużywana kość natomiast, tak jak inne nieużywane tkanki, stopniowo zanika (to proces zwany atrofią).

 

Zanik kości nie musi jednak brać się z braku zębów. Może równie dobrze być efektem zapalenia dziąseł i kości, a także przebytych urazów. Zanik kości to oczywiście dolegliwość, która ma różne przykre konsekwencje, a jedną z nich jest utrudnienie lub uniemożliwienie przeprowadzenia niektórych stomatologicznych zabiegów. Stanowi na przykład przeszkodę we wszczepieniu implantów. Innym kłopotliwym efektem zaniku kości, który odczuwają Pacjenci korzystający z ruchomych protez, jest zmiana kształtu podłoża pod protezą – sprawia ona, że proteza wymaga skorygowania lub nawet wykonania na nowo.

 

Jak widać, zanik kości szczęki i żuchwy nie jest czymś, co powinno się bagatelizować. Czy istnieją jakieś środki zaradcze? Zabiegiem, który pozwala poradzić sobie z tym problemem, jest właśnie sterowana regeneracja kości. Najczęściej wykonuje się ją przed leczeniem implantologicznym, jako że dla skutecznego przeprowadzenia implantacji niezbędna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej. Ale sterowana regeneracja kości nie tylko pozwala na wszczepienie implantów – przeciwdziała też niepożądanym skutkom zaniku kości: zmianom w budowie szczęki i żuchwy, wadom zgryzu, zmianie rysów twarzy, dysfunkcjom narządu żucia.

 

Na czym polega sterowana regeneracja kości?

 

Augmentacja kości polega na uzupełnieniu ubytków tkanki kostnej odpowiednim biomateriałem. Można w tym celu wykorzystać kość autogenną, czyli pobraną od Pacjenta, najczęściej z obszaru żuchwy. Wtedy osiąga się najlepsze rezultaty. Ale można wykorzystać też kość homogenną – pochodzącą od obcych dawców. Jeśli lekarz nie dysponuje takimi materiałami, może wykorzystać ksenograft, czyli przetworzoną kość pochodzenia zwierzęcego, albo materiały alloplastyczne, czyli syntetyczne materiały kościozastępcze.

 

Jak przebiega sterowana regeneracja kości?

 

Augmentacja kości to zabieg złożony z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest diagnostyka. Wykonuje się diagnostykę obrazową, pozwalającą dokonać oceny stanu tkanki kostnej. Na podstawie tego badania lekarz stwierdza, czy będzie się dało przeprowadzić przeszczep autogenny, czy też trzeba się będzie uciec do innej metody.

Sterowaną regenerację kości przeprowadza się w znieczuleniu. Płat błony śluzowej i tkanki okostnej zostaje odpreparowany. Następnie materiał kostny lub kościozastępczy jest wprowadzany w odpowiednie miejsce. Zostaje on pokryty membraną – to błona chroniąca przed wrastaniem tkanek miękkich. Całość zostaje przykryta wcześniej odpreparowanym płatem tkanek i zabezpieczona opatrunkiem.

 

Po zabiegu trzeba odczekać od czterech do sześciu miesięcy. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza. Dotyczą one zwykle utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, przyjmowania leków i zgłaszania się na wizyty kontrolne. Dopiero po upływie tych kilku miesięcy można stwierdzić, czy sterowana regeneracja kości przyniosła efekty.

 

Co możesz teraz zrobić?

 

Zanik tkanki kostnej to również twój problem? To nie koniec świata – stomatologia zna sposoby, by zaradzić temu problemowi. Przyjdź do Dentistici, a dołożymy wszelkich starań, żeby Ci pomóc. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 530 016 530 lub wypełniając formularz.Przeczytaj porady ekspertów

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?
Dentistica higiena jamy ustnej ortodoncja Toruń

Terapia ortodontyczna jest rozciągniętym w czasie procesem, który wprowadza pewne zmiany w codziennym funkcjonowaniu Pacjenta. Używając stałego aparatu ortodontycznego, musi on poczynić pewne zmiany w swoim jadłospisie, a także utrzymywać wysoki poziom higieny jamy ustnej. Właśnie tym drugim zagadnieniem się dzisiaj zajmiemy, omawiając najważniejsze szczegóły.     Szczotkowanie zębów przy noszeniu aparatu ortodontycznego Szczotkowanie zębów […]


Bonding czy licówki – co wybrać?
bonding Dentistica licówki Toruń

Licówki i bonding to dwa sposoby, dzięki którym można dokonać estetycznej korekty uśmiechu. Czym różnią się te metody i która z nich jest lepszym wyborem?     Bonding – co to takiego?   Bonding to metoda, która pozwala skorygować zęby pod względem estetycznym, wykorzystując do tego celu kompozyt – ten sam materiał stomatologiczny, z którego […]


Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba?
Dentistica Toruń

Usunięcie zęba czasami jest przykrą koniecznością. Nie zawsze jednak można je przeprowadzić w zwykłym trybie. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko wykwalifikowany chirurg może przeprowadzić je jak należy.   Czym chirurgiczne usuwanie zęba różni się od zwykłego? Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, nie należy do rzadkich zabiegów, mimo że obecnie traktowane jest jako ostateczność i jeśli nie […]


© Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja online Zadzwoń Wyznacz trasę